Тя се формира на 4-5 седмица от вътреутробното развите, а на 6 – 8 седмица от хормоналната й активност зависи нормалното развитие на плода
Хормоните, които изработва преди и след раждането, влияят върху растежа на бебето и развитието на централната му нервна система. А за секрецията на тези хормони жлезата се нуждае от йод, който тя „изцежда“ от кръвотока. Нероденото дете получава целия запас от микроелементи от майката. Но ако тя не разполага с него в нужното количество? Тогава още от най-ранния стадий от живота си човек започва да усеща йоден дефицит.
Съществува особено заболяване – вродена хипотиреоза, когато щитовидната жлеза липсва у новороденото или е недостатъчно развита. След три четири месеца такова дете започва да се отличава от здравите с повишена сънливост, слаб апетит, запек, спира да наддава на тегло и ръст, сухота на кожата и други признаци за недостатък на жизненоважни хормони в организма му. Без лечение и намеса от специалист следващият стадий е физическа непълноценност и кретенизъм.
За сериозното поразяване на щитовидната жлеза обаче, е нужен не само значителен дефицит на йод, но и години неблагоприятно въздействие върху самия организъм, включително и неправилно хранене. В такива условия жлезата започва да се бори и за да улови повече йод от кръвта, се увеличава. Измененията в структурата на щитовидната жлеза често са неравномерни – възникват възли, които предизвикват болезнени усещания: стягане в гърлото, главоболие, остеохондроза. Най-страшното обаче е, че в бъдеще те могат да се изродят в злокачествени новообразувания. Затова хирургическата намеса е неизбежна.
От нарушения във функциите на този орган мъжете и жените страдат в пропорция 1:12, т.е. дамите са рискова група.
Ако изработването на хормони е увеличено (т.нар. хиперфункция), се наблюдава ускорена обмяна на веществата. Човек започва безпричинно значително да отслабва, оплаква се от изпотяване, прекалена възбудимост, лошо спи, кожата му става влажна. При недостиг на хормони симптомите са противоположни: нездравословна пълнота, сухота на кожата, вялост, сънливост.
Мерките за профилактика са прости и достъпни – използване на йодирана сол при приготвянето на храна, употребата на специален йодиран хляб, включване на морски продукти (предимно морско зеле) в менюто. Това ще помогне да се избегнат сериозните проблеми, като бъдат туширани в началните стадии на заболяването, пише вестник „Феномен“.
Add comment