Всъщност флебитът, наричан от лекарите „тромбоза”, се характеризира с формирането на съсирек в някоя повърхностна или дълбока вена. Най-често това става в прасеца – съсирекът залепва за стената на вената и може да остане така в продължение на няколко дни, без да предизвиква никакви симптоми.
В някои случаи организмът сам успява да го разруши, в други това е невъзможно и съсирекът може да се отлепи и по венозен път да се насочи към сърцето или белите дробове. Спешно е нужно да се потърси лекарска помощ!
Всички възрасти
Обстоятелствата, които благоприятстват появата на флебита, са многобройни. При продължително обездвижване се стига до застой на кръвта във вените и забавено кръвообращение, което улеснява формирането на съсиреци. Рискови са ситуации като принудително задържане в легнало положение след травма, хирургична операция, поставянето на гипс на крака или неподвижност по време на дълго пътуване с влак, кола или самолет.
Опасността от флебит нараства с възрастта, както и по време на бременността, когато усиленото хормонално производство активира коагулирането на кръвта. Определени операции, например на коляното и ханша, по-често от останалите водят до формиране на съсирек.
Някои хора страдат от дисбаланс на коагулирането, при други хормоналните терапии, генетичното предразположение, раковите и възпалителните заболявания са причина за появата на флебит, пише сп. „Здравен журнал“.
Многостранна защита
За да се предпазим от флебит, първата задача е да избягваме продължителното обездвижване. На всеки два часа шофиране или седене пред екрана на компютъра трябва да се правят паузи от 5-10 минути за разходка или за няколко упражнения за крайниците.
Когато сме в самолет или влак, е редно да ставаме от мястото си и да правим малко крачки от време на време.
След хирургична интервенция, най-добре е колкото е възможно най-скоро да станем от леглото.
При затлъстяване решението е в отслабването. Спирането на цигарите, някои лекарства по преценка на лекаря и носенето на специални чорапи също могат ефикасно да ни предпазят от флебит.
Еко доплер и кръвни изследвания
Първият симптом на флебита най-често е болката в прасеца или бедрото. Тя погрешно може да бъде преценена като мускулна или като последица от физическо претоварване. Вместо да се занимавате с догадки, доверете са на прегледа с еко доплер – ехографско изследване на вените на долните крайници, което позволява да се прецени състоянието на кръвния поток и проходимостта на кръвоносните съдове. Това е единственият начин със сигурност да се елиминира или потвърди диагнозата флебит. Еко доплерът е ефикасен на 98%! Клиничният преглед и симптомите не могат да дадат толкова точен отговор. В някои случаи флебитът се появява без никакви симптоми. Освен еко доплер е нужно да се направят и кръвни изследвания.
Наличието на Д-димери /продукти от разграждането на протеина фибрин, който влиза в състава на съсирека/ говори за съществуването на кръвен съсирек.
Когато диагнозата е потвърдена
Установяването на съсирек в някоя вена слага началото на лечението. Лекарят предписва лекарства, чиято цел е да се избегне увеличаването на обема на съсирека и неговото преместване към белите дробове и сърцето.
Антикоагулантите са много ефикасни. Те са два вида – херапини, които се прилагат с инжекции венозно или подкожно, и антивитамин К под формата на хапчета.
Лечението най-често започва с инжектиране веднъж или два пъти дневно на хепарини, чието действие е моментално. Те съществуват вече и като хапчета, което е много по-удобно, тъй като не изисква помощта на медицинска сестра.
Изключително важно е лечението да бъде стриктно наблюдавано от лекаря и пациентът да спазва определени правила, за да се избегнат тежки проблеми като кръвоизлив например.
Обикновено инжекциите с херапини се следват от прием на антивитамин К. Пациентите трябва редовно да дават кръв за изследване, тъй като антивитамин К е ефикасен само когато дозата му е адаптирана към индивидуалното състояние на пациента.
При диагностициран флебит е полезно да се носят специални поддържащи вените чорапи, които се продават в аптеките. Те улесняват връщането на кръвта към сърцето.
Рецидивирането на флебита не е задължително, но въпреки това медицинският контрол трябва да продължи цял живот. В случаите, когато се е появила след бременност или гипсиран крайник, излекуването по принцип е окончателно.
Add comment