Климактериумът е естествен биологичен процес в живота на жената
Той бележи края на репродуктивния период и прехода към сенилността. Обикновено настъпва във възрастта между 47 и 55 години. Преклимаксът – предхождащата фаза, протича ! на 45-49 години, а същинската менопауза – около 49-52. Постменопаузалното състояние обхваща жените на възраст 52-60 години.
Най-често срещаните оплаквания са нерегулярните кръвотечения, топли вълни, изпотяване, зачервяване по шията и лицето. Невровегетативната система реагира с главоболие, световъртеж, сърцебиене. Възможно е да се появят и неразположения от психо-емоционален характер – нервност, лесна умора, сънливост. При наличие на такава симптоматика може да се предприеме хормонозаместителна терапия.
„Тя не е подходяща за всяка жена, обръща внимание проф. д-р Ивона Даскалова: – Прилага се строго индивидуално и при липса на контраиндикации. Жените трябва да знаят, че не бива да предприемат терапията, ако тя не е съгласувана с гинеколог или ендокринолог. Подчертавам го, защото много често започват без лекарско предписание да приемат хормонални препарати, а това е изключително вредно.“ Известната специалистка по ендокринология обяснява, че е необходимо предварително да се проведат гинекологичен преглед, цитонамазка, мамография и изследвания, свързани с някои заболявания. Симптомите на менопаузата могат да се облекчат с промяна в начина на живот. Проф. д-р Даскалова акцентира на рационалното хранене и поддържането нанормалнотелеснотегло. Добре се отразяват разходките на чист въздух, повишената физическа активност, СПА процедурите, разнообразните социални контакти. Жената трябва всеки ден да намира време за себе си и да се опитва да бъде в тонус и добро настроение. Ако не успее да се справи, тогава лекарят може да й предпише подходящи медикаменти, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment