Според едно древно библейско предание, преди завинаги да изгони провинилата се Ева от Рая,Творецът й заповядал да си пробие ушите, а след това, явно заради чувство на състрадание, й подарил прелестни обеци, украсени със скъпоценни камъни с необикновена красота. Казват, че оттогава обеците завинаги са станали неизменен атрибут на женския тоалет в различни национални култури.
В славянството отдавна е съществувал следният обичай: едва момиченцето прохождало, майката пробивала ушичките му и поставяла обечки, украсени с цветни камъчета. Нашите предци са били прекрасно осведомени за лечебните свойства на ушните украшения. Днес е доказано, че поклащайки се леко, обеците масажират акупунктурните зони в меката част на ухото и по този начин предотвратяват много заболявания.
Смята се, че най-древната форма на обеците е била кръгла, направени от мед, сребро или злато. Може би не всички знаят, че обеците, направени от мелхиор или никел, могат да предизвикат много болезнени алергични реакции и да доведат до необяснима умора. За да не изкушаваме съдбата, специалистите съветват да се ориентираме в избора си към благородните метали: злато, сребро, платина или техните сплави.
Играта на камъните в обеците омагьосва
а. Най-добре е да изберете камъни в съответствие с вашия зодиакален знак. Трябва да имате предвид, че всеки цвят е уникален и притежава способността да въздейства положително на собственика.
Според народните наблюдения червените камъни- рубин, шпинел или гранат в обеците, подобряват кръвообращението, снемат главоболието, помагат за запазване на здравия цвят на кожата, стимулират активността.
Жълтият цвят на кехлибара може да повиши тонуса на организма и да го изчисти от шлаките.
Всички зелени минерали – изумруд, хризолит или хризопраз, са полезни при повишена умора на очите, отслабено зрение, аритмия и проблеми с артериалното налягане.
Сините сапфир, лазурит и аквамарин са подходящи при епизодични невралгични болки.
При това имайте предвид поверието на древните гърци и римляните, според което именно ухото е свещено хранилище на паметта. Следователно, който подарява обеци, няма да бъде забравен.
На бижутата могат да се появя г тъмни петна вследствие на докосването с влажната кожа. Затова, когато свалите украшението, веднага го изтрийте със суха кърпа. За да предпазите украшенията от битовата химия, се препоръчва да се свалят от ръцете пръстените и гривните. Особено внимателно трябва да се отнасяме с позлатените бижута. Те трябва да се пазят в специални кутийки в сухо помещение. Особено деликатни са аметистите, цветните топази, перлите и тюркоазът, защото под влияние на ултравиолетовите лъчи тези камъни губят интензивността на окраската си.
Ако украшението от благородни метали с камъни е изгубило блясъка си, можете да го почистите с мека четка за зъби в сапунена вода с добавена 1 ч. л. нишадър на 1 чаша вода. След това изплакнете с топла вода и избършете със суха кърпа. Перла, тюркоаз, малахит и кехлибар лошо понасят високата влажност. Украшения с тези камъни трябва да се мият със сапунена вода с добавен етилов спирт в съотношение 1:1, след това да се избършат с хавлиена кърпа. Силно замърсените изделия е най-добре да дадете за почистване в златарска работилница.
Add comment