Ако насън изпитвате ревност, не е изключено и в реалния живот да ви очакват семейни неприятности
Изследователи от Великобритания и САЩ установили, че нашето поведение насън често влияе на поведението ни и наяве. Получените данни помагат по-дълбоко да се разбере природата на съня, като се открои неизучаван досега важен фактор в процеса на изграждане и развитие на отношенията.
Изследователи анкетирали 61 мъже и жени, като ги накарали да записват сънищата си веднага след събуждане. Всички участници в експеримента или били семейни, или имали трайни връзки.
Освен записите на сънищата си те си водели дневници, в които отразявали всичко, което се случвало през деня след съня, включително различни семейни конфликти.
Били получени данни от 842 съновидения и в 87% от случаите хората сънували своите партньори. Било установено, че ако насън някой човек изпитвал ревност към партньора си, на следващия ден имало повече караници и конфликти от обикновено. А сънищата непосредствено преди караниците също с висока доза вероятност позволявали да се твърди, че на следващия ден двойката ще има сериозни изпитания.
Двойките, които спорят, остават заедно. До този извод стигнали учени от Университета в Минесота, които опровергали популярното съждение, че конфликтите действат разрушително на отношенията.
Ново изследване потвърдило това, което много семейства отдавна подозирали. Установено е, че семейните спорове с периодичност веднъж седмично могат да бъдат ключ към здрав и щастлив съюз. А това доказва, че неразбирателството невинаги носи негативен оттенък. Този път обект на вниманието на изследователите били семейни двойки от Индия. Оказало се, че, 44% от двойките смятат семейните спорове и конфликти за „възможност да се поддържа диалогът между съпрузите“. Ако обаче самите спорове са конструктивни, те помагат да се изясняват проблемите, да се търсят пътища за решаването им и отношенията да се избавят от въздействието на стреса, който има свойството да се натрупва с времето.
Авторът на изследването проф. Уилям Дохърти подчертава, че получените изводи съвсем не оправдават конфликтите и споровете. Те не опровергават и постулата, че именно караниците могат бързо да доведат отношенията до разрив. Но не бива да се отрича и фактът, че някои конфликти са конструктивни и затова — полезни, пише вестник „Феномен“.
Add comment