„Не мога без теб“, „Сега се чувствам зле, но без теб ще бъде още по-лошо“, „Не съм създадена да живея сама“
Звучи ви познато, нали? Ако не вие, то със сигурност ваши приятелки са изричали подобни фрази. Кога любовта се превръща в наркотик и защо е опасно да тръгвате по този път?
Психолозите са на мнение, че нуждата от симбиоза с друг човек не е нещо ненормално. Тази жажда обаче се изражда в патология, когато стане толкова силна, че да замъгли способността ни да действаме според собствените си интереси. Зависимостта така или иначе присъства във всички любовни отношения – къде повече, къде по-малко. В зависимост от дозата тя може да действа и като лекарство, и като отрова.
Признаци на зависимост
— Натрапчиво желание да останете във връзка с даден човек, независимо че отлично осъзнавате безперспективността й.
Изпитвате паника, когато партньорът ви се окаже извън вашата зона на достъп.
— Абстинентен синдром – дори само при мисълта, че отношенията ви може да приключат и да останете сами, тялото ви реагира – появяват се болки в гърдите, спазми в стомаха.
Защо се наркоманизираме?
За да преодолеете зависимостта, трябва да разберете откъде се е появила. Обикновено корените на проблема са свързани с една от следните три причини: 1) най-очевидната: практически съображения – общи деца, финансова зависимост и т.н. 2) личните ви убеждения каква „трябва да бъде,, връзката ви и какво заслужавате. Например „да съм сама е унизително“, „разпадането на връзката е знак за собственото ми безсилие“, „прекалено стара съм, за да си намеря някой друг“. 3) най-дълбокия пласт чувства и мотиви, които се формират в ранно детство, пише списание „За жената“.
Add comment