Ако родителите редовно не подреждат стаята на детето, там настъпва пълен хаос
При всяка стъпка рискуват да смачкат количка, кукла, пъзел. Малките не задържат дълго време вниманието си върху едно занимание. Хващат играчка, после я захвърлят и грабват друга, трета…
Когато обаче кажете „Прибери всичко и ела на вечеря“, преминават директно към второто. Първата задача някак не стига до ушите на детето. А ако все пак реши да се заеме с нея, настъпва истинска суматоха кое къде трябва да се подреди.
„За да изисквате от детето да свърши нещо, първо трябва да покажете как се прави и след това да го оставите да опита само. Това е началото на самостоятелността и поемането на отговорност“, казва известната британска специалистка във възпитанието Джо Фрост. Най-напред заедно с детето трябва да подредите стаята, като придружавате действията с обяснения: „Мама прибира книжката на полицата, сега ти сложи до нея другата“ или „Ето виж, слагаме чорапките в чекмеджето“. Не може да очаквате от 2-3-годишно дете да се справи без ваша помощ. Постепенно то съзрява и около 4 години може само да поддържа стаята си в ред. Без проблеми ще се справи, ако му кажете “ Прибери чорапите и извади дънките“.
В подреждането се придържайте към определена последователност на действията – например първо сгънете и приберете разхвърляните дрехи, след това разпилените играчки, накрая моливите, флумастерите, пластилина. За по-лесно определете места за различните играчки. Например количките слагайте в кутия, плюшените играчки – в кош, пъзелите -на рафта.
Постепенно детето ще запомни всяка вещ къде стои. За най-малките обаче въвеждането наред в стаята е трудна работа. За да ги улесните, може да съберете всичко на една купчина в средата на пода и да започнете да прибирате едно по едно. „Защо не направите разтребването по-забавно, като си измислите игра – предлага Джо Фрост. – Нахлупете каски или шапки и започнете работа по „строежа“, което означава „Хайде да подредим стаите си!“, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment