- Уредете първо скъпите кредити
Нека си представим, че имате 2000 лева дължимо плащане по кредитна карта с висока лихва (около 18% или повече), ипотека за 100 000 лева и потребителски заем за 10 000 лева. Имате ограничена сума, с която да погасявате дълговете си всеки месец, но кой от тях трябва да бъде с приоритет? Първо изплатете заема с висока лихва – в този случай по кредитната карта – дори да е най-малката дължима сума, съветват финансовите специалисти. Ако приходите ви са достатъчно високи, може да платите и част от потребителския заем, но не повече от необходимия минимум, тъй като е по-евтин от задължението по кредитната карта. Ще си спестите много разходи от лихви в дългосрочен план, ако уреждате първо скъпия кредит по картата и поетапно се погрижите за най- евтиния заем.
- Направете им предложение
Ето нещо, което рядко ще чуете от центъра за обслужване на клиенти в банките: ако дължите огромна сума по кредитните си карти и имате сериозни затруднения по плащанията, съществува шанс да се споразумеете с картоиздателите. Те знаят, че ако предприемат стъпки за събиране на вземанията си по съдебен път, вероятността да си възстановят изцяло парите не е голяма. Освен това процедурите отнемат значително време и разходи. Така че можете да спестите на картоиздателя съдебните такси, като им направите предложение да изплатите дълга си постепенно, с дребни редовни вноски. Поискайте компанията да замрази лихвения процент, докато извършвате плащанията – не са длъжни да се съгласят, но не е изключено да го направят.
- Плащайте два пъти на месец
Ако имате големи вноски по кредитни карти с високи лихви, правете плащанията на всеки 2 седмици вместо веднъж на месец дори ако плащате само минималната дължима сума. Защо ли? Защото така ще понижите лихвата, тъй като тя се натрупва.
ВАШЕТО ТАЙНО ОРЪЖИЕ:
Zopa е пазар за социални заеми, който позволява да вземете и дадете пари назаем на обикновени хора, без банки и други посредници (подобна мрежа не съществува в България, но е популярна в други европейски страни). Лихвените проценти обикновено са доста по- ниски от тези на банката или на картоиздателите. Отидете на сайта в интернет www.zopa.com, напишете в полето каква сума искате да изтеглите назаем и за какъв период ви трябва и проверете лихвените нива, предлагани от заемодателите този ден. Zopa разглежда финансовия статут и сравнява със заемодателите на пазара. Ако кредитният рейтинг на даден човек е много нисък обаче, той не може да заеме пари оттам. Сайтът действа като посредник и прибира малка комисиона за транзакциите – 0,5% от заетата сума, плюс 0,5% за годишна такса за обслужване от заемодателя.
Тайни за подмладяване с 10 години
Add comment