Годината почти свършва, а ти все още нямаш стабилна компания
Крайно време е да промениш положението. Вземи се в ръце, излез от изолацията и си създай приятелски кръг.
Насочи се към най-общителните. Дори това да е най-повърхностната групичка в класа, какво ти пука? Ако те накарат да се чувстваш по-самоуверен, след време ще събереш достатъчно сили и смелост, за да отидеш и при личностите, които истински те привличат.
Задавай въпроси. Може да са най-тривиални – откъде са си купили дънките, къде ходят на уроци, хубав ли е курортът, на който са били. Ако връстниците ти открият у теб внимателен слушател и интересен събеседник, е голям шансът да те поканят в своята компания.
Не поставяй етикети. Какво като едни хора са в групичката на т.нар. кифли, други – на металистите, трети – на маниакалните спортисти? Дори да не се причисляваш към нито една от тях, можеш да откриеш положителните черти у всеки тийнейджър, колкото и превзет да изглежда на пръв поглед. Трябва да знаеш, че в пубертета агресивното поведение най-често е защитна маска, под която се крият уязвими души.
Усмихвай се. Когато те видят в добро настроение, околните о охота ще те заговорят, за да те попитат какво толкова те радва.
• Измисляй общи занимания. Щом никой не тръгва към теб, значи ти ще трябва да тръгнеш към другите. Може да предложиш помощта си на по-слаб от теб ученик, а през уикенда поеми инициативата и сам организирай купона.
Огледай се – сигурно виждаш и други самотници. Само ще спечелите, ако се съберете заедно.
Работи над себе си. Смени прическата, начина си на обличане и говорене. По-хубавата външност и държание винаги помагат.
Без преструвки. Няма нужда да имитираш когото и да било от класа. Ще те оценят много по-високо, ако си останеш интересен по своему.
Не се депресирай, ако удариш на камък. Може би не ти е писано да имаш близки приятели в гимназията, но след време, в университета или в работата, ще откриеш най-готината, вярна и забавна компания. Имай търпение да я дочакаш, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment