Трябва само да се концентрирате върху това, което действително искате. Ето и няколко лесни съвета, които ще ви помогнат да внесете положителни промени, да подобрите здравето си и отношенията с хората около взе.
- Вгледайте се в живота си
Най-лесно става с въпроса „От какво се разочаровах най-много през последната година? Научих ли нещо от неуспехите си?“. Ако човек не извлича поука от миналото, винаги ще повтаря едни и същи грешки.
- Формулирайте задачи
Разделете пътя към глобалната цел на малки крачки. Например решили сте да отслабнете с 10 кг. Ясно е, че тук моменталният успех е невъзможен. Но реалният е да свалите 1 кг за месец – не е толкова сложно, изключете хляба и баничките от храненето. През следващия месец добавете бягане и разходки в парка… и така стъпка след стъпка след една година може би ще заковете стрелката на кантара на желаното от вас число.
- Разработете „План за действие“
Разделете пътя към вашата главна цел на 52 задачи. Изпълнявайте по една от тях всяка седмица и ще реализирате идеята си, без да усетите.
- Съставете списък с мечтите си
Опишете мечтите във всяка сфера на вашия живот: лични отношения, роднински връзки, професионални амбиции, здраве, финансови планове, развлечения. Запишете всичко, което ви хрумне. Прочетете накрая внимателно този списък – ще откриете поне няколко мечти, които вече са придобили видими очертания.
Борете се с песимистичните настроения. Силата на самовнушението е велика, използвайте я за ваше добро, а не за да си вредите.
- Заздравете семейната крепост
Отделяйте десет минути сутрин и малко повече вечер или преди лягане за мили отношения с партньора. Заменете сутрешните оплаквания от предстоящия ден с усмивка и целувка. Вечер не се хвърляйте от вратата пред телевизора, а си побъбрете с любимия човек на приятни теми. И в никакъв случай не устройвайте скандали преди лягане.
- Инвестирайте в развлечения
Спестовността не е лоша черта, стига да не се превръщате в роднина на Плюшкин. Нищо страшно няма да се случи, ако похарчите малко пари за симпатични глупости, които ще ви зарадват.
- Дайте на другия
Огледайте се – може би някой се нуждае от вашата помощ. Бъдете щедри към него.
- Добавете малко грижи за здравето
Включете в дневния си график упражнението „пеша по стълбите вместо с асансьора“. Пийте 1 чаша повече вода от обичайното. Заменете 1 бонбон с 1 плод.
- Спортувайте навсякъде
Не прахосвайте време в бездействие – докато чакате на спирката, стягайте и отпускайте мускулатурата на цялото тяло. И защо въобще чакате на спирката – тръгнете с бързи крачки напред.
- Следвайте правилото „малко, но качествено“
Отнася се за храненето – ставайте от масата винаги леко гладни. Не се хвърляйте към хладилника при първите намеци на мисълта „добре би било да похапна“. Храната е удоволствие, но за да го изпитате, трябва добре да огладнеете.
- Грижете се за кожата си
Изберете и спазвайте козметична програма, съобразена с възрастта и проблемите ви.
- Почивайте
Всеки организъм има нужда от достатъчно време за възстановяване. Престанете да се наливате с литри кафе и да търсите опора в никотина. При първите признаци на преумора опитайте просто да се отпуснете, като затворите очи и ги покриете с длани за 10 минути.
- Изследвайте съня си
През почивните дни спете, докато се събудите сами и се почувствате отпочинали. Следващия уикенд повторете експеримента. Сравнете резултатите и ще видите колко часа сън са ви достатъчни всеки ден, за да бъдете бодри. Понякога умората сутрин да се дължи на това, че човек спи повече, отколкото му е необходимо.
Add comment