Стремежът към необичайна декорация на дома не подминава озеленяването. Една такава необичайна декорация са стайните алпинеуми
Растенията в саксийки не само красят перваза на прозореца, но и се комбинират в красиви композиции. Оформени с камъни, те вкарват още повече природа вкъщи.
Алпийските стайни градини се различават от градинските. При тях подражанието на дивата природа не е толкова изразено. Може да са най-различни и като размер, и като място в интериора. Всичко зависи от мястото, което ще им отделите.
Стайният алпинеум може да е вариант за закриване на някой ъгъл или да е основна украса на стаята. Задължително е стопаните да обичат камъни, защото ще трябва да открият и внесат в дома си сериозно количество.
Ще са нужни и няколко саксии. В тях се засаждат няколко растения с различна височина, а почвата се покрива с по-дребни камъни и мулч и няколко по-едри камъка за акцент. Обикновено се използват сукулентни видове. Целта е да подражавате на планински релеф.
Такива алпинеуми може да се организират и в мини водоеми или стайни фонтани. Стените и дъното им са със защитно покритие, издръжливо на влага. Видът на почвата зависи от пространството позволява, може да насипете почва, а в нея да заровите отделни саксии. Така трябва да се съобразите само със светлината.
Много по-ефектни са каменните стени
При тях имитирате скали със струпването на по-едри камъни и по тях подреждате саксии с ефектни растения. Подходящи са не само алпийските сукуленти и кактуси, а и лиани, които изпълняват ролята на почво-покривни.
Цветна витрина най-често се аранжира в специална стъклена конструкция, в която камъните се съчетават с влаголюбиви растения заради повишената въздушна влажност в затвореното пространство. Изкуственото осветление играе роля не само на допълнителен акцент, а и компенсира недостатъчната светлина в по-тъмните помещения.
По-малките композиции може да аранжираме сами. Общото правило е по-големите растения да са в отделни саксии. Най-подходящи са глинените. На дъното задължително направете много дебел дренаж – до 1/3 от обема. По-дребните цветя засаждате в пространствата между големите направо в почвата, запълваща основния съд.
Има само две ключови условия за отглеждане на растенията в стайната скална градина. Те имат декоративна украса, трябва да създадете и система доосветяване, достатъчно въздух и да добавите някои дребни детайли по ваше желания.
Add comment