Как достигат човешките молитви до светиите и до самия Господ Бог? На простосмъртните не им е дадено да го знаят, или поне приживе този въпрос остава открит
Единственото, което остава, е вярата, за която не е нужно знание…
Разпространено е мнението, че молитвите ни достигат до светците на крилете на Божиите посланици – ангелите. Обикновено, когато те са чути, вярващият изпитва облекчение, умиротворение, душевен покой.
Най-сигурният начин да знаем, че молитвата ни ще бъде чута, е да я произнасяме от цялото си сърце. Да не мислим кога ще се сбъдне, да умеем да проявяваме търпение и да чакаме.
Смята се, че най-силната молитва, която веднага достига до Бога, е тази, която е отправена в тишината на храма или на свято място. Обяснението е в силата на самото място и в броя на хората, които едновременно транслират своята искрена вяра към Господа.
Едно е ясно: не бива да се съмняваме, че всяка молитва бива чута.
Колко пъти на ден трябва да се молим?
Задължителни са сутрешната и вечерната молитва. Първата настройва човека за предстоящия ден – в нея той трябва да изрази всичките си надежди и молби. А втората, произнесена вечер, възнася благодарност за изминалия ден. Освен това трябва да се отправят молитви преди и след хранене, като благодарност за всичко, което е на трапезата ни.
В останалите случаи се разчита на усета и желанието на конкретния човек. Никой не може да ви накара да се молите по-често или братното – по-рядко. Защото желанието ви трябва да излиза напра-во от сърцето.
Животът на някои хора е пронизан от молитвата. Те се молят постоянно, живееки ръка за ръка с Бога. Излизайки от дома, мислено молят за благословия за всичко, подарено им свише. Но до всичко това трябва да се стигне самостоятелно.Не може човек да се застави насила да живее с молитва. Ако имате желание да благодарите на Бога или да поискате нещо, трябва да го направите с молитва. Ако нямате желание, по-добре не го правете насила. Молитвата не трябва да бъде бреме – това е най-главното.
Add comment