Противно на приетото мнение, че орхидеите са трудни за отглеждане, те растат и цъфтят без проблеми, стига да спазвате няколко правила
Сред тях начинът на поливане е на първо място.
Основното изискване е вода да се сипва след изсъхване на почвата. Периодичността на поливане зависи от температурата и влажността на въздуха в помещението, от осветлението и от размера на съда.
В природата орхидеите пият дъждовна вода, затова трябва да използвате максимално близка: топла и мека. Може да намалите твърдостта с оксалова киселина, която се продава в специализираните цветарски магазини. Сипва се ден преди поливането – на 2,5 л вода по 1 ч.л. киселина. Преди използване разбъркайте. Когато водата от водопровода е мека, е достатъчно да престои поне 48 часа. Оптималната температура е 30-35 градуса. За да я наситите с кислород, я прелейте няколко пъти от един съд в друг.
Орхидеите сами ще ви подскажат, когато са жадни. Прозрачните саксии ви облекчават значително. Ако по вътрешната страна на стените на съда има капки конденз, все още не е необходимо да поливате. При яркозелен цвят на въздушните корени влагата е достатъчна. Ако изсветлеят, необходима е поливка. Тежестта на саксията също е критерий – колкото е по-лека, толкова е по-суха почвата.
Честотата на поливане зависи и от вида на орхидеята. За повечето се приема като оптимално сипването на вода 1-3 пъти в седмицата през лятото и 1-2 пъти в месеца по време на покой. Но най-разпространените филенопсиси са активни през зимата, така че тогава те се поливат по-често.
Душът е най-добрият начин за поливане.
Сипвайте вода внимателно, не мокрете основата на стъблото.
За поливане се използват няколко начина. Най-качествен е топлият душ, защото имитира дъжд. Подпомага бързото нарастване на зелената маса и качествения цъфтеж. Освен това така листата се почистват от замърсяване, вредители и болести. Поставете саксиите в голям съд и напръскайте с душа, но с по-слаба струя. Температурата на водата може да стига до 40 градуса. Оставете орхидеите 20 минути, за да поемат допълнително влага. След около 40 минути изтрийте листата със салфетка. При ванди и филенопсиси трябва да изтриете и средата на листната розетка, за да не загние.
Потапянето в съд с вода също е много подходящо. Саксии с диаметър 10 или 12 см оставете във водата 20-30 минути, по-големите – до 40. След това ги дръжте да се отцедят известно време и тогава ги поставете върху подложните чинийки на постоянните им места. Разновидност на този метод е сипването на вода в подложната чинийка и изливането на непоетата след същия период от време.
Поливането с лейка или друг съд трябва да става внимателно, специалистите не го препоръчват. Водата в никакъв случай не трябва да мокри листата и точката на растеж на стъблото. Сипва се, докато от дренажните отвори потече вода. Излишната се излива.
Кореновото пръскане се използва за скъпите сортове, които растат без почва във висящи кошници от лико или друг материал. Те съхнат бързо, затова пръскането трябва да е през ден. Навлажняват се само корените, докато променят цвета си (станат зелени).
Най-често грешкйте при поливането са причина за загиване на орхидеите. Преполиването се случва при всеки неопитен цветар, защото той си мисли, че така се грижи по-добре за любимците си. Излишъкът на влага води до загниване на корените, затова никога не трябва да застоява вода в подложната чинийка. Същият резултат се получава и при попадане на течност в пазвата на листата. Те загниват и падат. Не бързайте да изхвърляте такова растение. Продължете да се грижите за коренището, често странично пониква нова розетка с листа.
Използването на некачествена вода също води до проблеми. Листата пожълтяват или кореновата система загива, когато водата е студена, прекалено твърда или просто мръсна.
Не се пръскат листа, изложени на преки слънчеви лъчи. През зимата изобщо не се препоръчва този метод за напояване.
Add comment