Запознавам се с много важен човек за мен – за бизнеса ми, за семейството, за развитието ми. И се сдобивам с визитката му. Пъхвам я в чантата си на сигурно, та да е с мен, когато и да ми потрябва. Забравям името му на петата крачка, но си знам, че е написано черно на бяло на тази красива гланцирана картичка в чантата. И ето, че две седмици по-късно съм готова да говоря с важния човек.
Визитката картичка я няма… или пък е това намачкано и мокро нещо в чантата ми… Прекарвам 2 часа в търсене на човека в интернет, звънене на познати, които да ме свържат със свои познати, които евентуално имат координати на човека. И през цялото време се чудя дали пък няма някакъв по-лесен и удобен начин да си съхранявам контактите. И в този момент се запознавам с Влади и “Бирлибам“…
Новите ми познайници са решили да сритат задника на хартиената визитка и да ни доведат в XXI век, като ни покажат света на виртуалните визитки.
„Бирлибам“ или Birlibam (на всички езици се пише еднакво) е приложение, което ни позволява съвсем безплатно, бързо и лесно да си направим визитка. Това може да стане както през настолен компютър или лаптоп, така и през телефона ни. Най-хубавото е, че визитката ни е с неограничено пространство – няма само лице и гръб, съответно може да сложим и цялата информация, която искаме. „ Най-честият въпрос, който ни се задава, е каква е разликата със социалните мрежи.
Тук фокусът е към контактната ти информация, пише „Телеграф“. Докато Linkedin е за да покажеш колко си велик, а Facebook по-личен и някак е за губене на времето, то „Бирлибам“ е информацията за теб в най-изчистен вид“, разказва нашенецът Владислав Михайлов, който стои зад идеята.
Избор
„Бирлибам“ предоставя на своите потребители възможността да изберат измежду три типа дигитални визитни картички: лична, Freelance и фирмена.
Онези, които си направят лична, могат да бъдат спокойни за информацията, която споделят, тъй като тази визитка никога не може да стане публична – потребителят сам избира с кого да я сподели. Freelance картичката пък е за хората със свободни професии или такива, които искат да представят хобито си по по-интересен начин.
Корпоративният свят пък се очаква да бъде изцяло променен от фирмената визитка. Това е и единствената платена услуга в „Бирлибам“. Идеята е всяка фирма да направи визитки на своите служители, като така става техен собственик. Пакетите са 5, като варират между 16 и 160 евро в зависимост от броя на визитките. „При създаването на фирмен профил има два безплатни месеца, тъй като е голямо предизвикателство да се отървеш от навика да събираш визитки или да записваш в тефтери и телефоните на хората. Така обаче се избягва синдрома на Linkedin, при който всички са от мениджър нагоре.
Най-важното е, че всеки един контакт, който служителят прави, се прибавя към контактлиста на фирмата. Така никога нищо не се губи, независимо от напускането на служителите и се спестяват множество телефонни разговори и мейли“, обяснява разпалено Влади.
Мисъл
Всяка визитка може да се праща на мейл, в социалните мрежи, както и между потребителите в самото приложение. Измислено е и как да се спести запознаването с 300 души на големи събития, на които е важно да се сдобиеш с контакти, но си си забравил чантата за визитки.
„Един от най-яките начини е създаването на виртуална зала. Особено подходяща е за събития. Всеки, който се присъедини в нея, получава визитните картички на всички останали на събитието. Това е безценно със сигурност“, убеден е Влади, който освен това е и един от най-младите регистрирани одитори у нас – на 32.
„Голям потребител съм обаче и на приложения и знам, че това ще е наистина полезно. Особено в работата“, допълва още мъжът. Като едно от най-големите предимства на приложението, той изтъква факта, че работи и офлайн, както и че всяка корекция във визитката се отразява в реално време при всичките ти контакти. „Имам много приятели, които постоянно пътуват, местят се, сменят номера и си губим дирите. А с виртуалната визитка всяка промяна се разбира веднага“, не пропуска да отбележи Влади.
Кражба
Името на неговото творение идва благодарение на брат му Пламен, който от години използвал името в различни игри и приложения. „Много ми хареса. Погледнах дали някой не го ползва вече и се оказа, че е уникално име за сайт. И му го взех“, разказва през смях Владислав. Не означавало нищо.
„Ако се замислиш, много е трудно да намериш име, което да е звучно, да е игриво, да е запомнящо се. Много от съществуващите имена не означават нищо – Tefal, Shazam и т.н. „Бирлибам“ е една игра на думи. Логото пък е рибка, тъй като те не се различават много от нас – населяват голяма част от земното кълбо и са в различен цвят, размери, шарени, прозрачни, хищни и нехищни… общо взето както ние сме различни и уникални, така и те са. Рибите по цял ден плуват заедно, към което и ние се стремим постоянно“, обобщава философията си Влади.
Add comment