Ако сте в плен на стереотипа „щом е полезно, няма как да е и вкусно“, опитайте горчив пъпеш
Той е толкова смешен на вид (прилича на грапава краставица) и стипчив на вкус, че ще направите най-киселата си физиономия.
Но горчивият пъпеш убива раковите клетки. Те обичат захар, следователно него го мразят.
Нарича се още горчива кратуна или карела. Използва се в азиатската кулинария и като храна, и като лекарство. Сокът от горчив пъпеш съдържа един ензим, който блокира преноса на глюкоза чрез кръвта и по този начин отрязва снабдителните пътища на туморите.
Когато туморни клетки в панкреаса бъдат третирани със сок от горчив пъпеш, растежът им спира и започва свиване. При мишки, захранвани с такъв сок, рискът да развият рак на панкреаса спада с цели 60%.
Правени са и опити с хора. Сокът причинява апоптоза (клетъчна смърт) на карциномните клетки в панкреаса и спира разпространението им. През 2013 г. бе установено, че ефектът е същият и при рак на главата и на шията.
Учените решили да пробват как действа сокът от горчив пъпеш на панкреасния карцином, след като той вече показал ефективност срещу диабет. И се оказали прави.
В традиционната китайска и индийска медицина с горчив пъпеш се лекуват рани, изгаряния, колики, кашлица и се сваля висока температура при вирусни инфекции.
В ново време той се използва за сваляне на килограми, против пясък и камъни в бъбреците и за очистване на черния дроб.
Може да се яде суров и тогава е най-хранителен. Но е толкова горчив, че трябва да се смеси с друга храна и да се посоли, пише „Живот без рак“. Може да се прави сок, екстракт или тинктура от него. Но трябва да се внимава – поемете ли повече, ще ви заболи корем и ще хванете диария.
Така че затворете очи, задръжте дъха си и дъвчете здраво.
Add comment