На плантейна французите му казват плантан, испанците – платано, на английски е плантеин, но у нас може да го срещнете и като плантайн
По-правилно е да го наричаме просто банан за готвене. Плантеин се отглежда във Флорида, Карибите, Централна Америка, Перу, Еквадор, Бразилия, Египет, Нигерия, Япония и Тайланд. Различен е от десертния сорт банан, който се хапва суров или сушен. Бананът за готвене се нуждае от термична обработка, преди да го ядете.
Има зелена кора и нишестена, твърда и тръпчива на вкус вътрешност. Пържи се, вари се или се обработва на пара. Преди да узрее напълно, има неутрален аромат и вкус на картоф. След като узрее, кората му добива тъмножълт до кафявочерен цвят, вътрешността става сладникава и би могъл да служи за Приготвяне и на десерт.
Зелените отвън плодове са твърди и хрупкави, тъмните са по-меки, но също така хрупкави, което ги отличава от десертния сорт. Добре узрелите плантейни се белят като обикновени банани. Неузрелите – с нож, или се обработват на пара, преди да им се отстрани кората.
От банани за готвене се прави вкусен чипс. Неузрели плодове се обелват, нарязват на тънки 1-2 мм резени и се изпържват добре. Този чипс е много обичан в Куба, Доминикана, Пуерто Рико.
Често придружава прочутото южноамериканско севиче от мариновани в цитрусов сок риби и морски дарове. От зелени плантейни се готвят различни яхнии и супи с или без месо. От добре узрели плодове правят алкохолни напитки или питателно пюре. Опечете ги на шишчета, много вкусни стават, ако редувате резен плантеин с къс месо, пише „Всичко за сенейството“.
Лесно се панират. Може да ги нарежете на тънки ивички и да ги изсушите, като им добавите малко сол – ще имате интересна подправка за супа.
Add comment