Постоянните зъби поникват в състояние на незавършена минерализация
Необходими са две години, за да „узрее“ емайлът. През този период зъбите са по-уязвими на кариес. Допълнителен неблагоприятен фактор са изпъкналостите и вдлъбнатините по тях, които задържат плака, както и все още неутвърдените навици за орална хигиена. Поради тези причини 80% от децата над 6 години имат кариеси. От постоянните зъби най-потърпевши са дъвкателните. Много често заболяването се развива още преди те да са пробили изцяло.
Една от профилактичните мерки срещу кариес е поставянето на силанти.
Проучванията доказват почти 100%-овата им ефективност при дъвкателните детски зъби. Силантът представлява специален течен материал, който няма как да се задържи върху гладките повърхности на останалите зъби. Той обаче запълва и запечатва характерните бразди и ямки на дъвкателните скоро след тяхната поява. Когато денталното покритие съдържа флуор, ползата е още по-голяма, защото микроелементът има свойството да се излъчва постепенно и да подпомага минерализацията.
Препоръчителният период за силанизиране е до две години след появата на постоянните зъби, затова процедура се провежда между 6 и 9-годишна възраст. След това процесът на минерализация приключва.
Денталната интервенция се извършва само на абсолютно здрави зъби. Тя е безболезнена и при нея не се използва зъболекарската „машинка“. Преди това зъбите се почистват и се подготвят със специален тел. Поставянето на силанта и втвърдяването му не пречи на нормалната дъвкателна функция и на оралната хигиена. Процедурата е съвместима с провеждането на други профилактични мерки.
Add comment