Болестта на Алцхаймер поразява все по-млади хора през XXI в. Какво изпитва болният, достоверно показа филмът „Все още Алиса“ (Still Alice)
За ролята си в него Джулиан Мур получи „Оскар“ тази година.
Болестта се открива по характерни изменения в мозъчната тъкан, които забавят нервните импулси и постепенно блокират работата на невроните. Това води до тяхната гибел.
Центърът „Здоровое питание“ в Москва дава съвети как да се избегне болестта на Алцхаймер, съобщи сайтът Passion.ru. Според учените виновен е холестеролът. Те изследват връзката на болестта с храненето и установяват, че любителите на месо и мазни храни са с повишено ниво на холестерол – над 6,5 ммол/л, и 3 пъти по-често страдат от деменция.
Установено е също, че консумацията на наситени мазнини удвоява риска от сенилност преди старческата възраст. Ако се поемат трансмазнини дори в минимална доза, рискът се утроява. Когато едновременно се приемат наситени и трансмазнини, рискът от алцхаймер скача 9 пъти.
Д-р Марта Морис от Чикаго пише: „Консумацията на наситени и трансмазнини увеличава риска в най-добрия случай 4 пъти. С напредването на болестта човек губи паметта си, представата за себе си, а накрая и живота си.“
За да се прояви заболяването, е достатъчно човек да се храни с мазни храни само 2-3 г. За да се избегне, трябва често да се ядат маслини, риба и авокадо. Ясният ум и силната памет се поддържат с омега-3 мастни киселини и с витамините А, С, Д, Е. С тях са богати храните от средиземноморската диета. Те са предимно растителни, с ядки и риба в добавка. Да се елиминира червеното месо. Мляко и млечни продукти – само обезмаслени. Да се избягват храните с дълъг срок на годност, белият хляб, сладкарските изделия, захарта, пържените храни.
• пилешко или риба – 2-3 пъти по 100-120 г;
• фасул и грах – 3-4 пъти по 150-200 г;
• зеленчуци – всеки ден до 750 г сурови или до 400 г сготвени;
• плодове – всеки ден по 500-750 г;
• растителни мазнини -по 1-2 с.л. на ден.
Add comment