Презервативът (кондом) си остава най-надеждното средство за двойно предпазване – от полови инфекции и от нежелана бременност
Дали се използва правилно, за да изпълни своята роля? В търсене на отговор американски учени провеждат проучвания и обобщават най-често срещаните грешки:
Кондомът се поставя късно. Между 17 и 51,1 % от анкетираните мъже го слагат в най-разюзданата фаза от интимния контакт с жената. В този случай презервативът може да предпази от забременяване, но не и от инфекция.
Късно се сваля. 31 % от мъжете твърдят, че след еякулация не бързат да излязат от партньорката, като по този начин рискуват да нарушат херметичността на защитната конструкция: пенисът спада, презервативът – не.
Опаковката се разпечатва с остри предмети или със зъби. Това е много рисковано, тъй като при скъсването на опаковката може да се скъса и кондомът. Въпреки това по този начин действат до 11,2% от анкетираните.
Неправилно съхранение. 2/3 от представителите на силния пол не обръщат внимание на срока на годност и на условията за съхранение – на прохладно и сухо място, без контакт с пряка слънчева светлина.
Поставяне от вътрешната страна. Близо 30,4% твърдят, че понякога слагат презерватива наобратно. Това създава опасност по него да остане предеякулат, съдържащ сперматозоиди. Мнозина допускат и още една грешка – поставят кондома плътно и докрая. А в консфукцията му е предвидено свободно място в края, в което да се събира спермата.
Сгрешен размер. Ако кондомът е много тесен, притиска члена, което може да доведе до проблеми с ерекцията. Когато е твърде широк, има вероятност да се изхлузи по време на полов акт.
Add comment