Добрите родители напомнят на децата си, че трябва често да употребяват вълшебните думички „моля“, „благодаря“, „извинявай“
И трите са свързани с общуването, взаимоотношенията и обноските. Едно извинение може бързо да потуши зараждащия се конфликт. Именно заради това някои майки и татковци проявяват настойчивост и изискват детето да се извини дори при неволни и безобидни прояви.
Много специалисти твърдят, че изтръгването на извинение на всяка цена не води нито до възпитание на добри обноски, нито до отговорно поведение.
„Това не помага за социализирането – твърди американският психолог Бил Корбет, автор на наръчници за възпитание. – В повечето случаи малките деца не осъзнават защо и за какво трябва да се извинят. Колкото повече родителят настоява, толкова повече намалява шансът детето да се подчини. Това може да затрудни възприемането и осмислянето на същността на извинението или да се стигне до пълното му игнориране.“
На същото мнение е и световноизвестната канадска психотерапевтка Алисън Шейфър. „Извинението, произнесено под натиск, може да ви попречи да научите детето на съпричастност. Поставете се на негово място и се опитайте да вникнете в ситуацията, в психическата му нагласа и емоционално състояние. Нали си представяте, че докато околните настояват да кажете извинявай, без да осъзнавате грешката си, няма място за съчувствие и внимание към другия“, обяснява Алисън Шейфър. В подобна ситуация резултатът може да е произнасяне на заветната дума, но напълно формално и неискрено.
За да избегнете това, психолозите съветват да се намесите с личен пример. Ако вашият наследник е ударил дете и отказва да се извини, направете го вместо него. Кажете:“ Съжалявам. В нашето семейство не допускаме такива постъпки и вероятно е станало неволно. Моят син/дъщеря не е искал да те нарани.“ Така ще успокоите пострадалото дете, а вашето ще разбере, че наистина дължи извинение. Ако нагледният ви урок не помогне и последват други сблъсъци, заявете, че ще се приберете веднага вкъщи. Подобен ултиматум най-вероятно ще подейства. Когато страстите се успокоят и останете насаме, поговорете за поведението на детето и за смисъла да кажеш „извинявай“, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment