Топуниверситетите от Бръшляновата лига примамват разглезени студенти с необичайни курсове.
Най-новият хит е „Губене на времето в интернет“. Автор на нетрадиционния предмет е поетът Кенет Голдсмит, който от януари събра 15 студенти от университета в Пенсилвания.
„Нужни са само лаптоп, таблет или смартфон и Wi-Fi връзка“, обяснява той пред „Ню Йоркър“. Голдсмит общува със студенти само в чатове и социални медии. А разсейването и губенето на време в нета е задължителна част от курса, пише в. „Телеграф“.
„Заедно със студентите сърфираме в нета, търсим разни неща. Насърчавам ги да изгубят в мрежата по три часа, точно толкова, колкото траят и занятията. Стимулирам ги да влизат в измислените светове на мрежата
и литературата, като четат различни произведения“, казва още той.
В курса няма ограничения, щом студентите са в нета, значи играта е честна. Според Голдсмит дори и това, че студентите гледат по 3 часа филми за възрастни, може да се превърне във вдъхновение и да ги накара да създадат еротична история. Хейтърският език, който се ползва в мрежата, пък може да послужи за основата на шпионски трилъри, а постовете на известните личности в Туитър да се подредят в авангардна поезия. В часа по губене на време в нета той окуражава студентите да оформят нюз фийдовете във Фейсбук като част от роман, а историята от търсенето в нета да представят като мемоари.
„Не се и съмнявам, че студентите в курса ще използват интернет сърфирането като начин да се изразят. Всеки клик в нета показва какви сме ние, какво харесваме или не харесваме, какви са емоциите, вкусовете и начина ни на живот. Маркетингът отдавна се е възползвал от уебразкритията, но литературата все още не е“, казва Голдсмит.
“Идеята да създам този курс се появи от обвиненията, които чувам, че ровичкането в интернет ни прави по-глупави. Аз обаче мисля точно обратното. Ние четем и пишем повече от преди. И сме по-различни от предишните поколения – хвърляме бегъл поглед върху думите, анализираме, скролираме, препращаме текстове, публикуваме ги в блогове, Фейсбук, Туитър, спамим. Това обаче може да се превърне в нещо повече от чат и да стане литература“, коментира още той.
Голдсмит е категоричен, че университетите трябва да използват новостите и да привличат вниманието на студентите. В курса младите хора ще научават различни нови теории за сърфирането в нета, ще създават и своя концепция. Ще експериментират, като представят прекарването си в мрежата в необичайна форма – чат романи, туит стихове.
Add comment