Че България не е само шопска салата, ракия и фолклор, доказа дизайнерът Николай Тонков. Той успя да популяризира страната ни чрез социалната платформа Like. Bulgaria във Фейсбук, която има вече над 35 000 харесвания.
Феновете обаче не са само българи, а хора от цял свят. Николай влага собствени средства и време, за да изработи визията на страницата в социалната мрежа. Представя известни природни забележителности, българи, събития. Той заминава за Берлин в край на 80-те години на миналия век, учи там визуална комуникация. После създава свое дизайнерско студио. На фестивала Берлинале през февруари Тонков създаде концепцията за българския щанд, а също и плакатите за 100-годишнината на българското кино.
Приложение
За България чуха наскоро и спецовете от Силициевата долина в Щатите, когато 20-годишният Делян Аспарухов ги шашна с мобилно приложение, предназначено за терапевти на деца аутисти. Младият българин, който е учил в Масачузетски технологичен институт, създава проекта си №ightingale през 2013 г. С помощта на неговото мобилно приложение болните хора ще могат да контролират състоянието си, а също така ще бъдат улеснени и техните терапевти. За изобретението си Делян печели и стипендия от 100 хиляди долара на фондацията „Тиел Фелоушип“, освен това му предлагат да доразвие проекта си в Силициевата долина, пише в. „Телеграф“.
Оскари
България може и да няма оскар в киното, но пък има българи, които печелят статуетки заради постиженията си. Една от тях е аниматорката Светла Радиовева, която има вече втора статуетка на Американската академия, тази година тя беше в отличения екип на най-добрата анимация „Героичната шесторка“. Миналата година пък взе оскар за „Замръзналото кралство“. В битката за статуетки в меката на киното участва и друга родна художничка – Елиза Иванова, която бе сред екипа на „Пиксар“, номиниран за късометражния филм „Пазачът на язовир“. Елиза Иванова не за първи път участва в големи продукции, тя е един от художниците на анимацията „Смело сърце“, а също и на продължението на „Таласъми ООД“ от 2013 г. На церемонията в Ел Ей тази година отличник бе и друг българин – Георги Николов, който играе във филма „Теория на всичко“. Актьорът, който е от Ямбол и още като студент емигрира в Щатите, днес живее в Лондон. В холивудската лента изпълнява ролята на професор Исаак Халатников – приятел на физика Стивън Хокинг.
Add comment