Цезаровото сечение при раждане, което по принцип се прилага за спасяване живот, през последните години се превърна в обичайна практика
Много жени избират секциото, защото се страхуват от родилните болки. Други се съобразяват с астрологични и нумерологични изчисления, за да се сдобият с по-умно и красиво дете. В Бразилия например 90% от жените стават майки чрез операция и това накара правителството да започне кампания срещу т.нар. секцио епидемия.
И България следва световните тенденции. Според данни на Министерството на здравеопазването през 2012 г. чрез цезарово сечение са се родили 22 664 бебета. Това е сериозен скок – всяка четвърта българка ражда с операция. Обективна причина е, че продукция. Инвитро оплождането в много случаи води до многоплодна бременност, налагаща цезарово сечение. Но много българки искат секцио и защото им се струва по-щадящо.
Естественото раждане е сложен, но съвършен физиологичен процес. То се извършва от тялото под ръководството на мозъка. Започва, когато достатъчно развитото бебе е готово да излезе на бял свят. В родилния процес участват активно 10 хормона, произведени в мозъка. Всеки от тях е от значение за оптималното му протичане. Някои го стимулират, други намаляват болката. Част от хормоните влияят на адаптацията на бебето след раждането, на привързването към майката, на успешното начало на кърменето. При естественото раждане жената може да движи тялото си, да контролира процеса и пълноценно да участва в него. Доказано е, че нормално роденото бебе е по-здраво и по-лесно привиква към новата среда.
Множество научни изследвания в световен мащаб установяват пряка връзка между повишената заболеваемост от алергии и честото приложение на цезарово сечение.
Учените обясняват, че до момента на раждането червата на плода са напълно стерилни. След като той навлезе в детеродния канал, в чревната му флора започват да нахлуват многобройни микроорганизми, да се заселват и да образуват колонии в храносмилателния тракт. Специалистите твърдят, че тези полезни бактерии помагат на имунната система да се развива през първите години от живота. Когато бебето се роди с операция, т.е. не мине през детеродния канал, чревните бактерии са значително по-малко. Вследствие на това се увеличава вероятността то да не може да изгради съпротивителни механизми срещу различните алергени.
Експертите съветват майките, родили със секцио, да се консултират с лекар как да подпомогнат развитието на имунната система на бебето. Важно е да се обсъдят и въпроси, свързани с храненето.
Add comment