Кожата на бебето е изключително нежна
Мастните жлези са оформени в нея, но те все още не работят достатъчно ефективно. Затова е предразположена към изсъхване, раздразнения и възпаления. За да я предпазите, от изключителна важност е да поддържате изрядна хигиена с подходящи козметични продукти.
В първите дни след раждането, докато пъпчето падне и раничката напълно заздравее, е желателно да къпете детето под течаща вода, за да предпазите мястото от инфектиране. В аптеките се предлагат специални лепенки за пъп, които може да слагате при къпане. Ако забележите, че дразнят кожата при залепване и отлепване, използвайте парче марля, нагънато на няколко пласта. Придържайте го с ръка върху пъпчето. Ако раничката се намокри, я подсушете внимателно и я дезинфекцирайте с памучен тампон, напоен с 70-95-градусов спирт. Манипулацията не причинява болка на бебето, тъй като на пъпния остатък няма рецептори.
Докато къпете бебето, температурата в стаята трябва да бъде 25-26 градуса, а на водата – 37. Това е особено важно да се спазва в студеното полугодие, тъй като новородените са с несъвършена терморегулация, много лесно се претоплят и преохлаждат. Използвайте дерматологично тествани хипоалергенни гелове с неутрално рН, за да се предпази най-горният слой на кожата. Ако решите да не къпете бебето, обтрийте тялото му с почистващ мицеларен разтвор. При подсушаване обърнете по-голямо внимание на гънките зад вратлето и ушите, на -подмишниците, при слабините. След това хидратирайте кожата с бебешко олио или мляко, което нанесете с леки масажиращи движения.
Сменяйте редовно пелените независимо дали са за еднократна, или многократна употреба – целта е кожата на седалището да бъде суха, тъй като може да се зачерви от урина и изпражнения. Почистете добре и внимателно попийте влагата.
Add comment