В анатомията на връзките всичко започва от устните, но постепенно се смъква от кръста надолу. Не е честно! Целуването е прекалено приятно, за да остава на втори план, затова в ПО-КРАСИВИ тропнахме с крак и разкрихме тайната химична формула на контакта уста в уста, за да си наясно и ти.
Ако срещнеш някъде групичка американски гимназисти, които разпалено си обясняват кой снощи е стигнал до „първа база“, бъди сигурна, че не си говорят за бейзбол. На щатския жаргон това означава, че някой късметлия най-накрая се е целувал с момиче. Голяма работа, ще си кажеш, това е най-лесното и просто нещо, но всъщност целуването е далеч по-важно, отколкото си мислим. Да, то е само първата крачка към заветния момент, в който американският колежанин отбелязва хоумрън и „влиза в нечии гащи“, ако ползваме друг любим техен израз. Но нека да наострим уши и да послушаме умните глави. Един през друг психолози и терапевти, социални антрополози и любовни консултанти обясняват, че целувките са от ключово значение за интимния ни живот. Ако ти е интересно защо и не искаш повече катастрофи в любовта, чети нататък.
Кога престанахме да се целуваме?
Знаеш как е – ако не се вземат мерки по въпроса, след няколко години в една връзка романтиката почва да вехне като есенно листо, а целувките, на които в началото не можете да се наситите, се разреждат като трафика в София през лятото. Я сте се целунали днес, я не. В случая не броим устните ласки по време на секс, макар че скорошни изследвания показват неприятни новини и в тази посока. Според тях с годините мъжете са склонни да се откажат и от целувките между чаршафите или поне не им пука чак толкова дали докато телата ни се сливат, същото се случва и с устните. Мда, вероятно и това си го изпитвала на гърба си и все не можеш да му обясниш на този твой мъж, че ако го правите, без да се целувате, за теб, първо – не е същото, второ – по този начин можеш да спиш и с водопроводчика, и трето – червената аларма в главата ти мига, че нещо между вас не е наред. Така сме ние, жените – по целувките мерим не само страстта, но изобщо накъде върви една връзка и винаги сме нащрек как се развиват нещата на „езиково“ ниво. За щастие експертите са на наша страна. Професор Хелън Фишър, биологичен антрополог от Ню Йорк, обяснява, че целуването повишава нивото на хормона окситоцин, наричан още хормонът на любовта. Същият е пръв приятел на емоционалното обвързване, така че колкото повече и по-дълго преплитаме устни, толкова по-здрава става връзката помежду ни. Но знаеш ли какво установиха в същото това време няколко мъдри професори от университета в Лийдс? Че целуването се било появило на тоя студен и жесток свят с една-едничка цел – да повишава имунитета ни срещу бацилите. Моля?!
Първата целувка
Не, не става дума за лепкавите от розов бонбон устни, които залепи на бузата на Гошко в детската градина, нито за първото натискане в задния двор на училището. Първата целувка се повтаря „n“ на брой пъти в живота – с всеки следващ кандидат за сърцето или просто за леглото ти. Но дори да е 88-ата поред, тя е суперважна. Сега внимавай – това не е, защото всички сме болезнено романтични и пазим до гроб спомена „той се наведе, впи устни в моите и аз неволно повдигнах краче“. Истината е, че цялата магия на тази целувка е на чисто биологично ниво. При сливането на устните на два броя хомо сапиенс се обменя такова количество безценна ДНК информация, каквото няма да получиш за човека отсреща дори след сто срещи! „Когато се целуваме, се задействат механизми, чрез които събираме данни за здравето на другия човек, за плодовитостта му и нашата генетична съвместимост“, казва професор Гордън Галъп Дж., еволюционен психолог. С други думи, далеч преди създаването на съвременните тестове за съвместимост майката Земя е намерила начин да проверява дали е удачно да се съберем с господин X и дали можем да го ощастливим със здрави деца Y и Z. Естествено, никой от нас не си дава сметка за това, но при първия контакт с чужди устни рецепторите ни за вкус, мирис и допир се превръщат в шпиони и сигнализират за всичко важно. Историята знае милиарди случаи, в които тази първа целувка не се получава добре и варира от безвкусна до гадна и ето че сега разбираме защо – защото няма пасване на атомно ниво, така да се каже. Ако ти се е случвало, дори много да си харесвала въпросния зле-целуващ-се-човек, имаш повод за радост – природата те е отървала от една обречена връзка.
Хормоните атакуват
И от личен опит знаем, а и изследванията го потвърждават, че мъжете и жените имат някои разминавания, когато става дума за устната техника. Силният пол обича дълбоките целувки с по-отворена уста, докато дамите са по-обрани и все мърморят, че нямат нужда от галене по сливиците. Тук не можем да прибегнем до руската мъдрост „По вкус и цвет товарищ нет“, защото нещата отново не зависят толкова от нас, колкото от биологията. Мъжете са фенове на дълбочинното изследване на устната ти кухина по две причини. Първо, за да проверят по-добре твоята плодовитост – по слюнката те могат да преценят активността на „женския“ хормон естроген. И ако усетят високо ниво на репродуктивност, познай какво – възбуждат се много повече. Втората причина за напористия сондаж е, че господинът несъзнателно се опитва да вкара в кръвта ти малки дози от своя секс хормон. „Дълбоките целувки позволяват на мъжа да пренесе тестостерон в тялото на жената, а тя пък има нужда от него, за да се възбуди“, посочва споменатият вече антрополог Хелън Фишер. Иначе казано, ако се дърпаш от езиковите маневри на партньора си, секс маратонът ви няма как да се получи на олимпийско ниво. Така де, за целта все пак трябва и двамата да сте с подпалени шорти.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment