През първата година децата бързо преминават в различни етапи на психофизическо развитие
Заедно с това се променят играчките и заниманията, които привличат вниманието им.
9-12-месечното бебе вече запраща в миналото дрънкалката, която само преди няколко месеца с усилия се е опитвало да хване в ръчичка. Много по-интересни са му музикалните инструменти. Барабаните, ксилофонът, дайрето направо го вдъхновят. Звуците, които издават, му създават добро настроение, а самото свирене подпомага развитието и координацията на движенията. Когато детето добре опознае гласа на инструмента, може да поиграете на „скрита музика“. Мушнете дайрето под завивката, ударете по него и попитайте: „А, откъде се чува това?“ Насърчете детето да го търси. Когато намери инструмента, похвалете го. Ако се затрудни, не се колебайте да помогнете. Щом забележите, че бебето се справя лесно, усложнете задачата, като използвате за скривалище по-трудни места. Музикалните занимания може да допълните с песни и танци – те много помагат за емоционалното и социално развитие. Пускайте диск с детски песнички или класическа музика и танцувайте с вашето бебе. Може и просто да седите и да се поклащате в такт. Самите вие също пейте. По този начин ще насърчите преговарянето, защото детето се опитва да подражава. Една от първите песнички, които малките момиченца и момченца научават, е „Хей ръчички, хей ги две“. Особено им харесва, когато пеенето се съчетава с докосване на ръцете, нослето, лицето. Проучванията сочат, че физическият допир създава положителни емоции у детето.
Количките, въртящите се топчета с висока дръжка и всякакви други играчки за бутане са предизвикателство за детето около 1-годишна възраст. Те го насърчават на стои изправено и да прави своите първи крачки. Много полезни за развитието са цветните рингове за нанизване на стойка. Детето се учи да ги подрежда по големина, да ги слага на стойката и на ръката си, да ги хвърля и върти.
Особено забавна за порасналите бебета е магическата кутия. Всъщност в нея няма нищо магическо. Необходимо е да завържете един за друг различни шалове. Сложете ги в кутия, като издърпате едното крайче, колкото да привлича внимание. Ако играчката не попада в полезрението на детето, кажете: „Я виж какво си намерих тук“ и леко дръпнете. Със сигурност ще провокирате любопитство, а след това истинско удивление.
Add comment