Всяка десета жена изпитва силни болки или спазми ниско в корема преди или по време на цикъл
Сучва се болката да започне и от кръста, за да се съсредоточи ниско долу в корема. Има жени, които усещат дърпане в таза или гадене, повръщат, потят се, вие им се свят.
Всички тези жени страдат. Но има начини жената да не изживява всичко това всеки месец.
Има първична и вторична дисменорея. Едната е изначално болезнен цикъл. Първите болки са 6-12 месеца след първото кръвотечение. Дължат се на свръх-производство на простагландини (вещества, предизвикващи възпалелние). Те карат мускулите на матката да се свиват. Вторичната дисменорея е по-късна и е резултат от:
• ендометриоза – лигавицата на матката расте и излиза във фалопиевите тръби, яйчниците или таза;
• аденомиоза – маточната лигавица нараства в мускулните стени на матката;
• тазово възпаление -инфекция от бактерия, предадена по полов път;
• предпазни средства -пластмасовите Т-образни средства срещу забременяване предизвикват спазми на матката, особено в първите месеци;
• миома и полипи – доброкачествени тумори и израстъци по лигавицата на матката.
Рисковите фактори за дисменорея са обилен мензис, диети за отслабване, пубертет преди 11-годишна възраст, пушене, депресия и тревожност. Понякога след раждане тя отшумява.
Болките при цикъл се усилват при:
- стрес
- лошо хранене
- наднормено тегло
- ленива щитовидна жлеза
- кандидоза
- токсична околна среда
- депресия
- непоносимост към храни
- дисбаланс на кръвната захар.
Загряване и билки
Добре е болезнената зона да се загрее. Може да се сложи шише или възглавничка с топла вода на корема. Друг метод е тя да се маже с разредено масло от невен.
Противовъзпалителните средства облекчават болката.
Лекарствата изкушават, защото отстраняват болката. Но не и скритата причина. След като тя се идентифицира, жената трябва да се фокусира върху намаляване на възпаленията. Има доказателства, че излишъкът на възпалителни простагландини и най-вече на PGE2 увеличава контракциите, а те правят цикъла болезнен.
Не трябва да се вземат противозачатъчни, които контролират цикъла и намаляват болките. Вместо тях да се пие транекзаминова и/или мефенаминова киселина, която е с нестероидно противовъзпалително действие.
Тези лекарства действат сходно. Можете да си купите ибупрофен (нурофен и напроксен (феминакс ултра). Те се приемат и заедно с парацетамол, обяснява докторът. За операция се мисли, ако жената е в по-напреднала възраст и болките са непоносими. Тогава се прави и хистеректомия (отстраняване на матката).
Add comment