За сънищата, предвещаващи поражения и победи, е слушал всеки
Но пророческите сънища казват всичко: трябва само да се научим да тълкуваме езика им.
ПРОСТО КАТО ИНТУИЦИЯТА
Колкото по-ярък е човекът, толкова по-интересни са сънищата му. Историята е изпълнена с примери за сънища на военачалници и владетели, които са оказвали влияние на хода на световните събития. По свидетелствата на Херодот по този начин Египет се избавил от владичеството на етиопския цар: веднъж той сънувал, че трябва да посече всички египетски жреци. „Боговете са се отвърнали от мен, щом ме тласкат към такова кощунство!“, ужасил се суеверният цар и избягал от Египет.
Съвременните учени вече са доказали, че сънищата заслужават сериозно внимание, тъй като по време на сън нашата логика спи и на първо място излиза интуицията. Именно тя може да ни подскаже това, което разсъдъкът не може да разбере.
Така че не бива да пренебрегваме сънищата си. Друг въпрос е, че те не трябва да бъдат приемани буквално: образите в съновиденията са своего рода език.
Най-правдоподобната и последователна теория, обясняваща много загадки на съня, е теорията за метафорите. Според нея сънищата ни говорят на езика на намеците, емоциите и образните сравнения, който постоянно използваме във всекидневието си. Това са стихове, крилати изрази и дори… ругатни. Богатият арсенал от намеци и метафори, който употребяваме през деня, нощем заживява втори живот, проявявайки се насън във вид на ярки оживели картини. Според тази теория напрегнатите отношения в семейството например могат да ни се представят насън във вид оголен проводник.
Образите в съня са многостранни, а съблазънта да се вкопчим в първия повърхностен смисъл е голяма. Така по книжарниците започват да се плодят различни съновници с тълкувания от рода: „Сватба е на хубаво, погребение – на лошо…“.
Add comment