Oпасна и силно заразна бактерия се въди в пилешкото месо.
Кампилобактер се движи из мръвката, докато е сурова, но убиването й при готвене не я прави по-малко застрашителна, категорични са микробиолозите. 16 вида и 6 подвида на този бацил удрят най-вече децата под 5 годинки и старите xopa.
Всичко започва с разстройство и то с кръв в изпражненията. Диарията е придружена с главобoлие, треска, болки в корема, гадене с или без повръщане. Инфекцията от бактерията засяга червата у заразения чoвек. Повечето щамове пък произвеждат и токсин, който засяга имунните реакции на организма. Това помага на бактерията да оцелее повече време и да нанесе поражения.
Най-опасното на кампилобактера пък е, че болните са доста заразни за околните, докато отзвучат симптомите. Затова е много важно да се спазва драстична хигиена за ограничаване на инфекцията и предпазване от заразяване на други хора.
Гадният бацил се въди в пилешкото, докато е още сурово. Затова най-вече ни напада от охладените мръвки, особено ако не се съхраняват правилно. При обработването на пилето, докато размотаваме мръвката в ръцете си, режем го върху кухненската дъска, слагаме го върху кухненския плот и т.н. развихрянето на бактерията вече е в ход. Не помага и миенето на месото с вода – дори напротив. Кампилобактер, причиняваща хранително отравяне, набира сили чрез водните капки. Създава се отлична среда за разпространението й и върху ръцете, работните повърхности, кухненските уреди, дрехите дори, предупреждават специалистите. Именно затова ампилобастерът е най-честата причина за натравяния с храна. Макар след това – при термична обработка, бактерията да загива, тя е достатъчно агресивна да причини големи неприятности още преди да мине през тигана или фурната.
При повечето хора инфекцията все пак отминава за няколко дни, но понякога може да доведе и до по-дългосрочни здравословни проблеми, включително заболяване на нервната система.
Затова токсиколозите съветват, след като измием месото бързо да го подсушими да не го държим сурово извън хладилника, а ако е вътре да бъде добре покрито. Всички съдове, прибори, дъски за рязане и кухненски повърхности, използвани по време на подготовката на сурово пилешко за готвене, да бъдат отлично почистени. Любителите пък на „алангле“ – не съвсем изпечено месо, да си имат едно наум за заразата. Според медиците е по-добре да се уверим, че месото е достатъчно добре сварено, изпечено, изпържено и не се виждат розови участъци и мътни сокове.
Add comment