Обяснете защо забранявате
Детето енергично рита с крак дивана. Кажете му: „Моля те, спри да го правиш, защото този звук страшно ме дразни.“ Така обръщате внимание на нещо много важно – показвате му, че това, което човек върши, засяга и другите хора. Давате урок за съобразителност, тактичност и съпричастност. Вероятно ще мине време, докато детето започне да разбира чувствата на другите, но, излагайки вашата гледна точка, му помагате да си изгради тази представа.
Дайте идея. По-голямото братче не спира да мушка с молив по-малкото. Вашите „недей“, „не прави това“,“ престани“ не помагат. Има деца, които продължават, защото всъщност не знаят какво да правят вместо това. В такъв случай кажете: „Извини се на братчето си и го целуни.“
Покажете как. Ако детето е малко, помогнете му да направи това, което искате. Например, ако удари котката, кажете „по-нежно „, вземете ръката му и покажете как да гали домашния любимец. Повторете няколко пъти, докато се научи. Това важи и за други действия. Някои деца са много активни и се чувстват чудесно, когато се движат – те наистина удрят, без да искат. Не се колебайте да отправяте и абсурдни послания от ваша гледна точка, например: “ Кажи на този крак да спре да рита“. Психолозите уверяват, че за детето това звучи съвършено смислено. Може да посъветвате и да покажете как се правят и по-спокойни движения с крака, които не застрашават никого и нищо.
Бъдете убедителни. Преди да осмисли казаното от вас, детето най-напред улавя тона, с който говорите. Използвайте това. Без да казвате „не“, говорете с твърд и категоричен тон, когато искате да разбере, че непременно трябва да ви послуша: „Това, което правиш, не е хубаво и най-добре веднага престани“. За да подсилите внушението, може да промените изражението на лицето си – този „жокер“ 100 процента ще се дешифрира правилно, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment