Само допреди стотина години съжителството без брак е било истински взрив за общественото мнение
Днес тези връзки не учудват никого и много двойки ги предпочитат. Заедно с тях обаче се появи нов интересен тренд -така нареченият гостуващ брак, който става все по-популярен.
Според официалното определение това е законно регистриран брак, при който съпрузите не живеят заедно и не водят общо домакинство. На практика обаче понятието за гостуващ брак е доста по-широко – според социолозите не е задължително да има брак, а е вид съюз, при който двойката е в сериозни отношения, но не живее заедно и няма планове за събиране под един покрив.
Във Великобритания подобна форма на връзка предпочитат цели 10% от възрастното население. Аналогични са цифрите и в повечето европейски страни. Обикновено двамата се виждат два-три пъти седмично, а през останалото време всеки се отдава на собствените си интереси и занимания.
Привържениците на традицията виждат в гостуващия брак апотеоз на индивидуалността и егоизма и като цяло извращение на самата идея за брака, съгласно която двамата трябва да са заедно „и в радост, и в болка“, а не само през уикендите.
Според тази позиция съвременният човек дотолкова е обсебен от себе си, от собствените си битови нужди, че просто не е способен на компромиси и се старае да избягва всичко, което би могло да наруши комфорта му. С други думи, стремежът да се запази личното пространство е по-силно от желанието да бъдеш заедно с другия човек.
Въпреки че явлението е ново, социолозите твърдят, че тази форма на отношения се е формирала в продължение на последните 40 години. Причината не е само в неспособността на компромиси, но и в женската независимост. Днес има все повече самостоятелни и силни жени, които са напълно способни да оцеляват без мъжка помощ и повечето от тях вече не са готови да заменят усещането за самодостатъчност и контрол над живота си за робство в кухнята. Гостуващият брак в този смисъл става за жените начин да съхранят равенството и да не влагат твърде много усилия в задълженията, които традиционно се възприемат като женски. Това съжителство е резултат и от бума на разводите, които през XX век се превръщат в норма, а голяма част от днешните възрастни са деца на разведени родители, които се отнасят недоверчиво към институцията на брака, пише списание „За жената“.
Add comment