Познатите ви непрекъснато повтарят, че вече няма млад човек, който да не знае английски
Изглежда детето ви е единственото, което все още не успява да го усвои. Задачата става двойно по-сложна, когато го карате да учи френски, немски, руски или друг по-рядко използван език, който не тече отвсякъде. Холандски филолози са убедени, че е по силите ви да му помогнете.
Колкото повече използва езика, толкова по-добре ще се справя. Според специалистите 1 час говорене се равнява на 5-10 часа упражнения в клас. Причината е, че при реалната практика се задействат два психологически механизма. Първият е мотивацията – когато детето види срещу себе си събеседник от плът и кръв, то полага големи усилия, за да завърже контакт с него. Вторият е, че в паметта остават по-трайно фиксирани спомените, свързани с емоционални преживявания, каквито може да осигури само живият контакт. Затова се постарайте тийнейджърът по-често да попада на места, на които може да практикува наученото. Ако нямате финансова възможност да го изпратите на езикова ваканция, и чат по фейсбука с връстници от други държави ще му бъде от полза.
Интензивността е по-полезна от продължителността. Противно на общоприетите схващания, се оказва, че е по-добре пуберът задълбочено да учи английски в продължение на 3 години, отколкото по 1 час на ден от първи до 12 клас. Най-резултатно остава потапянето в реална среда, било то за месец-два.
Частните уроци са по-ефективни от курсовете. Причината е, че когато се събере голяма група хора, тя се развива с ритъма на най-бавно възприемащия. А това отегчава по-будните деца.
Граматиката е по-важна от лексиката. Вместо да карате пубера да наизустява десетки думи, по-добре го стимулирайте да разбере структурата на езика. Когато не знае някоя дума, може бързо да я намери във вградения в смартфона си речник. Оттам обаче няма как да открие цяла граматическа структура. Специалистите изтъкват, че 50% от разговорната комуникация се състои едва от 100 думи. Научи ли 1000 думи, вече ще може да води 80% от разговорите, а стигне ли до 3000 думи, няма да му се опират 99% от тях. За да пише гладко обаче, ще трябва да научи поне 10 хил. думи.
Задължително е пуберът да гледа филми и да слуша песни на изучавания език, за да усвои добре произношението му. В писането ще му помогне четенето на книги и публикации в интернет.
Нека си постави предизвикателство – да започне да мисли на чуждия език. В началото ще му е много трудно, затова по час на ден е достатъчен. Постепенно може да увеличи времетраенето на упражнението.
Не се безпокойте, ако в началото говори малко и не разбира почти нищо. Това е съвсем нормално. След това ще започне да разбира доста повече, отколкото може да казва. Това е фазата на т.нар. пасивно владеене на езика. Чак накрая ще говори и разбира в еднаква степен, т.е. ще овладее езика активно. Според филолозите най-сигурният признак, че тийнейджърът е научил добре чуждия език, е когато започне да разбира хумора му, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment