Ланолинът е омекотител, който се използва в много козметични продукти, включително лосиони и кремове.
Въпреки че емолиентите (специален вид хидратанти) не въвеждат влага в кожата, те образуват бариера за предотвратяване загубата на влага и се използват като база за парфюми и пигменти в козметиката. Тъй като ланолинът произлиза от мастните жлези на овцата, вегетарианците и веганите понякога предпочитат да използват заместители, като съставки в козметичните продукти. Ето кои са те!
Масло от ший/шеа
Това масло изпълнява роля, подобно на ланолина в домашно приготвените продукти за красота. Маслото се извлича от семената на дървото карите, растящо в африканската савана. В допълнение към неговите успокояващи свойства е и високото съдържание на канелена киселина и витамини A и C, които защитават от UV увреждане. Ползването на масло от шеа успокоява сухата кожа, предотвратява стрии и облекчава дискомфорта от ухапвания от насекоми.
Масло от оризови трици
То е популярна съставка в японската кухня и продуктите за грижа за кожата, осигуряващи здравословна алтернатива на ланолина. Маслото съдържа високи нива на антиоксиданти, включително витамин Е. Може да бъде разбито с козметични клас масла за осигуряване на кремообразна консистенция. Има нужда от малко по-дълго време за усвояване, но тъй като се абсорбира напълно в кожата, не оставя мазен остатък.
Масло от капауку (Capaucu)
Прави се от семената на дървото капауко, което расте в източна Амазония. То вече е на път да измести първенството на маслото от шеа и е един от стълбовете в бразилските продукти за красота. Популярно е със своята универсалност и стабилност, поради което се използва в кремове против бръчки и като бази за мехлеми.
Минерално масло
Козметичният клас минерално масло осигурява отлична база за козметичните продукти. То е пречистено и рафинирано за употреба в марковата козметика. Освен това е достатъчно нежно за използване в бебешко олио, действа като успокояващо средство и предоставя защитна бариера на кожата, като задържа влагата в нея.
Add comment