Да събува обувки и чорапи, да сваля шапката от главата си и ръкавички от ръцете – това детето го умее от най-ранна възраст
Как обаче да го научим да се облича само? Тази работа никак не е лесна, изисква търпение и системни усилия от двете страни.
Първото условие е детето да е навършило поне годинка и половина. По-рано няма смисъл да опитвате, защото движенията и фината моторика не са достатъчно добре развити. На 2 годинки може да изисквате от детето само да си слага шапката и обувките (ако са с лепки, а не с връзки). Година по-късно то би могло да облича яке и други по-широки дрехи. Закопчаването остава за родителите. Между 4 и 5 години детето може да постигне пълна самостоятелност в обличането.
Няколко хитрини ще ви помогнат да научите детето да се справя само.
Облечете детето наполовина и го оставете да довърши останалата част -например мушнете ръката му в единия ръкав на жилетката. Добре е първите опити да бъдат с по-широки дрехи. Не пропускайте игровия елемент – предложете на детето да облича кукли и играчки с дрешки с копчета и ципове. Така ще се учи по-лесно и по-приятно.
Копчетата са по-трудната задача. Покажете бавно как всяко копче се избутва през илика. При закопчаване на принципа „тик-так“ се изисква повече сила, отколкото умение. Единственото, което трябва да обясните и покажете, е точното напасване на двете части. При циповете най-трудно е събирането в основата. Внимателно демонстрирайте как се прави. Не забравяйте да посочите етикета на дрехата, за да знае детето от коя страна да я облича.
Чорапите понякога създават затруднения. Децата обичат бързо да ги намушкват, но веднага усещат, ако не са ги сложили правилно. Изберете няколко чифта с цветни петички, които да ориентират при обуване. Заедно се забавлявайте, докато обяснявате. Например мушнете ръката си в чорапа и нека ръкавичната кукла „каже“ какво точно трябва да се прави.
Поговорете с детето за съчетаването на цветове и материи. Все пак не натрапвайте своя вкус, а му дайте възможност и то да избира. Това е начин да се почувства уверено и свободно.
Насърчавайте и хвалете всеки успех, дори да е частичен: „Чудесно, ти успя да се облечеш сам, но трябва да обърнем наопаки блузата. „
Add comment