Детските 24 часа обикновено са натоварени, организирани и измислени от възрастните. 14 от тях са отредени за сън, ядене, хигиена.
Какво става през останалите 10, питат lady.ru. Това са часовете за детска градина или училище, за допълнителни уроци, кръжоци, за английски, пиано и танци, за спорт. Възрастният планира, плаща, води и прибира детето. И не го оставя дъх да си поеме!
Трябва ли детето да има свободно време – време, което да оползотвори както то си реши?
Умението да организираш времето си не идва автоматично с възрастта. Детето се учи на това, но уроците не са лесни. Родителската припряност може да има обратен ефект: организирам ти всичко, за да успеем да направим много неща в тези 24 часа!
Не можете да изисквате от детето да свърши работа, която ви отнема пет минути, за също толкова време: оставете му час, а ако трябва и два. То е разхитително – няма усещането, че времето тече еднопосочно. Няма и уменията, сръчностите, знанията да бъде като вас.
Възрастните умират от страх, че ако оставят детето да прави каквото си поиска, то непременно ще спретне нещо лошо. Такава опасност съществува – детето опознава света не само по думите на възрастните. От личния опит често боли, и то много. Така че контролът трябва да съществува – бъдете наблизо, хвърляйте по едно око, но оставете мъника да прави онова, което му е интересно. Оставете го също да “блее” над чинията – той не просто е изключил, той мечтае, представя си нещо, отлита в друг свят, където върши желаното от самия себе си.
Децата имат нужда от паузи, в които да отдъхнат от бързането, от транспорта, уроците, назиданията на възрастните. Имат потребност да не правят нищо: това са минути, в които мозъкът им продължава да работи и ще видите резултата от тази невидима работа след няколко дни.
Бъдете търпеливи, деликатни – оставете им свободно време, за да се научат да ценят времето. Първо своето, а сетне и вашето.
Add comment