Помислете внимателно, преди да попълните данъчната си декларация сами… или помолете някой да го направи вместо вас срещу заплащане.
1. Данъчна декларация
Ако сте от хората, които са задължени да попълват самостоятелна данъчна декларация всяка година, помислете внимателно, преди да решите да го направите сами: данъчната система е сложна и не е изключено да се допуснат грешки. Не е необходимо да се борите с цифрите: в повечето случаи можете да наемете някой друг да го направи вместо вас срещу сравнително ниско заплащане. Процедурата изисква да попълните декларация за възстановяване на данъци и да я подадете до 30 април.
2. Използвайте необлагаемия доход
Данъчната система не предлага много облекчения, затова е разумно да се възползвате изцяло от малкото, които все пак съществуват.
3. Инвестирайте във фондове за допълнително пенсионно осигуряване
Суми до 10% от декларирания ви доход са освободени от данъци. Различните застраховки „Живот“ също се ползват с данъчни облекчения. Още до 10% от доходите си може да заделяте за подобни продукти, освободени от държавни налози.
4. Не пилейте капиталовите приходи
Обмислете инвестиции, които ви носят капиталов вместо облагаем доход. Капиталовата печалба, реализирана от инвестиции в ценни книжа на Българската фондова борса, са напълно необлагаеми.
Спестете си 5% Ако подавате данъчна декларация и имате да доплащате данъци, го направите до 31 януари – така ще получите 5% отстъпка. Не е трудно – просто се организирайте и похарчете спестеното по този начин за себе си.
5. Потърсете помощ ако срещу вас се образува проверка
Агенцията по приходите разполага с пет години да образува проверка, ако реши, че сте декларирали твърде нисък доход. Най-често това става, ако сте придобили някакъв актив, като имот, яхта, земи и други, на стойност, неотговаряща на приходите ви. Ще поискат всякакви документи, за да докажете произхода на средствата. Тук е моментът да наемете професионалист на ваша страна.
6. Направете си завещание
Ако не го направите, законът ще реши кой наследява имуществото ви. От правна гледна точка се покровителстват съпрузите, гражданските партньори (официално регистрирана форма на съвместно съжителство между представители на един и същи пол) и децата, но не и неженените партньори и доведените деца. Ако нямате близки роднини, богатството ви може да се озове в държавната хазна. Дори ако сте класически представител на „женените с деца“, законът може да се намеси, като принуди половинката ви да продаде семейната къща, за да изплати дължимото на някой друг.
7. Прегледайте завещанието си, за да спестите данъци
Възможно е това, което завещаете преди смъртта си, да бъде обложено с данък наследство, въпреки че в момента всеки има необлагаем праг за наследство. Всичко, което оставите на съпруга, съпругата и на наследниците по права линия, е необлагаемо. За братя и сестри и техните деца за наследствен дял над 250 000 лв. данъкът е между 0,4 и 0,8% от стойността на имуществото, като това се определя от общинските съвети. За лица извън горните две групи нивото е 3,3 до 6,6%, отново за наследство над 250 000 лв. При тези случаи може да се обмисли продажба, която се облага в границите от 1,3 до 2,6 на сто. Даренията на роднини по права линия също не се облагат с данък.
Има ли добър стрес и лош стрес?
Leave a reply