В православната практика срещу магии се четат Киприянови молитви
В софийската черква “ Света Неделя“, а и другаде, това се прави всеки четвъртък, с изключение на Страстната и Светлата седмици. Тези молитви понякога се четат и специално за определен човек, по изрично решение на свещеника. Св. Киприян, който живял през III в., сам бил магьосник и след като се покръстил, написал тези молитви, за да противостоят вярващите с тяхна помощ на лукавия.
Светената вода също е мощно средство против злонамерени въздействия. И тя се използва за тази цел според указанията на духовно лице.
Старият завет осъжда магическите вярвания и ритуали. Те били разпространени сред израилтяните от най-древни времена и открай време били строго забранявани. Библията определя магията като разновидност на окултните практики и препоръчва „Врачка да се не оставя жива“ (Изх. 22:18). Магьосникът притежава особени умения, които го свързват с езическите жреци. Всякакъв вид магьоснически действия се осъждат в Светото писание, защото са враг на истинската вяра. Сред категоричните забрани са и тези за носене на амулети и талисмани, като дори са изброени някои от тях – „верижки на нозете“, „звездички“, „лунички“.
В Стария Завет се набляга особено на силата на благословията и на проклятието. Също така библейските разкази, изпъстрени с истории за чудеса, никога не поставят тези чудеса в една и съща категория с магиите. Мойсей например успял да накара фараоновите магьосници да замълчат не защото бил по-добър от тях в магиите, а защото чрез него се изявила Божията воля, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment