Предлагаме ви няколко съвета за по-спокоен престой в болницата
Чисти ръце
Сестрата сменя напоената превръзка на пациента от съседното легло и веднага след това идва да смени вашата. Ако не си е измила ръцете, преди да се заеме с вас, помолете я да го направи. Миенето на ръцете преди и след контакт с пациент се препоръчва като основен начин за намаляване разпространението на инфекции в болниците. Въпреки това едно британско проучване сочи, че 88% от болничния персонал често забравя да го прави. Една четвърт от анкетираните дори не са си почистили ръцете правилно, след като са имали контакт с екскременти. Нищо чудно, че във Великобритания има високи нива на вътреболнични инфекции като „супербацила“ метицилин-резистентен стафилококус ауреус (MRSA). „Мръсните ръце са клиничният еквивалент на шофирането в пияно състояние. Те осакатяват и убиват“, казва сър Джон Олдам, правителствен съветник по първична медицинска помощ, ватова не се чувствайте нервни или притеснени да помолите лекарите, сестрите или другия болничен персонал да си измият ръцете, преди да ви докоснат – това може да спаси живота ви. Друго проучване показва, че когато пациентите си правят труда да проверя- ват дали здравните работници са си измили ръцете, преди да влязат в контакт с тях, самите служители започват по-често да обръщат внимание на хигиената и да използват повече сапун или дезинфекциращ препарат за ръце. За да се подсигурите, можете да си вземете тубичка антисептичен гел в болницата и да го държите на шкафчето си – оттам също би трябвало да ви предоставят такава, но не всички го правят.
Не се тревожете за миризмите
Предстои ви да легнете на операционната маса, когато усещате силна миризма на спирт да се носи от членовете на екипа. Не се паникьосвайте. Причината вероятно се крие в дезинфектанта за ръце, който може да е на спиртна основа.
Поискайте различен катетър
Една от най-унизителните и болезнени страни на болничния престой е поставянето на катетър, който да отцежда урината. Около една четвърт от всички болнични пациенти се нуждаят от това пособие, поне за кратко, а 7% получават неприятна инфекция на пикочните пътища впоследствие. Ако сте мъж, имайте предвид, че може би имате алтернатива. Когато се нуждаете от катетър за кратък период от време, попитайте дали във вашия случай може да се използва външен или кондом-катетър. Той представлява латексова торбичка, която обгръща плътно пениса, без да се налага инвазивна намеса като при уретралния катетър. Посредством прикрепена в края тръбичка урината се извежда и събира в специален плик. Според първото изследване, сравняващо двата различни вида катетри, кондом-катетърът намалява риска от инфекция на пикочните пътища с почти 80%.
Add comment