За никой престоя в болница не е приятно изживяване, но с нашите съвети можете да направите престоя си по-кратък и по-безопасен
Само не през август
В началото на практиката си повечето лекари сменят местоназначението си на интервал от 6 месеца до 2 години. Пиковият период, когато сякаш всички наведнъж сменят работата си, е август. Това е месецът,
когато повечето току-що дипломирали се лекари, които доскоро са били студенти или са сменили специалността или квалификацията си, заемат новите си роли. Очевидно това е и месецът с най-много медицински грешки. Особено популярни са грешките при изписване на рецепти. Започването на нова работа винаги е свързано със стрес, особено ако това е първата професионална изява. Не е изненадващо, че грешките при рецептите или препоръчаното лечение се срещат най-често по това време. Някои болнични фармацевти се стремят да са постоянно нащрек за наличие на лекарствени грешки при дежурствата на новите лекари. Много болници имат въведени системи, които да помагат на току-що заелите поста си. И все пак може би за вас ще е най-добре, ако почакате до септември за важната операция.
Избягвайте почивните дни
Освен ако не е много спешен случай, опитайте се да избегнете приема в болницата в събота, неделя или в празничен ден. Според едно британско изследване нивата на смъртност в болниците са най-ниски във вторник и се покачват значително в неделя, преди отново рязко да спаднат в понеделник. Причината за тези колебания вероятно се крие в недостатъчния персонал в почивните и празничните дни.
Риск от съсиреци в кръвта
Смята се, че един от десет смъртни случая се дължи на белодробна емболия – кръвни съсиреци в белите дробове. Съсиреците често се образуват в долната част на краката, когато пациентът лежи неподвижно продължително време. Известен още като дълбока венозна тромбоза (ДВТ), същият проблем може да се появи при дълги самолетни полети, прекарани в свити, неудобни пози. Съсиреците могат да се откъснат и да се придвижат с кръвния поток към дробовете, като предизвикат фатално запушване на артериите. На по-голям риск са изложени хората над 40 години, както и тези с претърпени операции в областта на корема, бедрата или краката. Съществуват медикаменти, които „разреждат“ кръвта, и механични средства като специални компресиращи чорапи, които не позволяват на кръвта да се събира в краката. Те могат да предотвратят до 60% от случаите на ДВТ и да спасят живота на стотици хора всяка година.
Add comment