Конфликтът и агресията са част от нашето всекидневие
Като деца научаваме за тях от родителите си и от средата, която ни заобикаля. Копираме чужди модели на поведение и постъпваме като другите около нас.
Помогнете на детето да опознае силните си страни. Всички малчугани се раждат чисти и невинни, с любопитство към света, с желание да обичат и да бъдат обичани. Животът ни така е организиран, че сами вкарваме децата в страха от оценките, втълпяваме им, че ако получат слаба бележка, това е лошо, че се провалят, налагаме им куп ограничения. По-полезно е да им помагаме да се опознават, да разберат кои са силните им страни, да изучават емоциите си, да знаят как да реагират, съветва от страниците на списание „За жената“ Магдалена Ангелова, клиничен психолог.
Агресията и конфликта вървят ръка за ръка
Агресията, от една страна, е защитен механизъм, от друга – изразява дефицит на „аза“. Тя означава: „Аз съм слаб и не зная какво да правя в тази ситуация.“ Агресията и конфликтът вървят ръка за ръка. Някои деца са по-нарцистични, с по-силно его и се опитват да доминират над останалите, които са по-чувствителни, неумеещи да изразят позицията си. Важно е да разговаряме с хлапетата за конфликта, откъде идва той, от какво ги е страх, с какво не се справят. Като родители не бива да се опитваме да се представяме пред децата си като съвършени, справящи се с всичко хора, които не признават слабостите си. Родителят трябва да признае проблема – собствения или на семейството, и всички заедно да потърсят разумно решение. Така се провокира самостоятелно мислене у децата, показва им се уважение, че и те участват в разрешаването на проблема, пише списание „За жената“.
Add comment