Няколко начина да поддържате дрехите си в добро състояние за по-дълго време
Перете ги по-рядко
Перете ли дрехите си всеки път след носене? Това всъщност е загуба на усилия и прах за пране – освен това скъсява живота на облеклата. Не хвърляйте дрехите в коша за пране, щом ги съблечете вечерта. Първо проверете дали се нуждаят от някое от следните неща:
Поправка. Ако липсва копче, ако се е разшил подгъвът или се е развалил ципът, сложете дрехата в специалната купчина „за поправка“ или веднага разрешете проблема.
Премахване на петна. Има ли упорити или мазни петна? Трябва да занесете дрехата на химическо чистене най-късно на следващия ден, за да увеличите шансовете от успешно премахваната замърсяването.
Пране. Изперете само ако дрехата е видимо зацапана или мръсна.
Проветряване и гладене. Някои облекла не се нуждаят от пълния процес на почистване. Един час на простора и кратко гладене ще ги освежи и ще премахне телесната миризма или други аромати. След това можете да ги върнете в гардероба, готови за следващото обличане.
По-малко прах за пране
Повечето хора използват твърде много прах и омекотител. Специалистите подканват да се откажем от биологичните почистващи препарати, защото те отслабват плата. Обикновеното изпиране може да се направи с половината от препоръчаното на опаковката количество традиционен перилен препарат. Освен това пералнята ви трябва да е настроена на не повече от 30 °С. Перете на по-висока температура и с повече препарат само силно замърсени дрехи от бял памук или лен.
Добавки – само при нужда
На пазара се предлагат всевъзможни продукти за пране, но дрехите ви всъщност не се нуждаят от омекотител или антистатик. Ако се залепят една за друга поради наличието на статично електричество, просто навлажнете ръцете си и погалете материята, за да го неутрализирате. Хавлиените изделия абсорбират вода по- добре, когато не са третирани с омекотител. Той обаче може да бъде полезен за дрехи от мохер, кашмир или ангора. По- дългите им нишки ще станат на „топчета“ (обикновено на места, подложени на триене) и единственият начин да избегнете това е, като пазите тези дрехи за специални случаи и използвате омекотител за тъкани, за да „отпуснете“ нишките.
Add comment