Съществуват няколко препоръки и съвети, които трябва да спазвате, за да се предпазите от опасностите влияещи на забременяването.
На работното място: Службата ви може да крие опасности за вас, докато се опитвате да забременеете.
- Проверете дали работодателят ви е взел мерки за безопасност, например ако задълженията ви са свързани с излагане на вредни химикали или лъчени.
- Ако мъжете работят седнали дълго време, особено с кръстосани крака, или ако са изложени на директна топлина, може да се получи пренагряване на тестисите, което пречи на производството на сперматозоиди.
- Някои типично женски професии, като сто- матологична сестра например или работничка или служителка в текстилно предприятие (в тесен контакт с текстилен прах) статистически предполагат повишен риск и проблеми при зачатие.
- Има офиси, в които липсва достатъчен приток на свеж въздух, налице е и завишено ниво на електромагнитни излъчвания на свръхниски честоти (от компютри и друго електрооборудване).
- Възможно е в дома ви или в офиса да съществува висока концентрация на вредни химически вещества като формалдехид, който се излъчва от синтетичните покрития на пода, стените и мебелировката. Ако живеете или работите в такава обстановка, се старайте непременно да прекарвате повече време навън на чист въздух.
В дома и градината: Много домакински продукти или препарати съдържат вредни химически вещества, които влияят негативно на репродуктивните способности на организма.
- Не вдишвайте парите на хлорорганични пестициди (например спрей против бълхи при домашни животни) и не се докосвайте до препарати, съдържащи пестициди.
- Не вдишвайте дима от горяща пластмаса, съдържаща поливинилхлорид (PVC).
- Не сваляйте сами стара боя, която може да съдържа олово.
- Не вдишвайте изпаренията от разтворители, лепила, флумастери и бои.
Избягвайте инфекциите: Изключително важно е да се постараете да се пазите от заразни заболявания както по време на периода на зачеване, така и през цялата бременност.
- И двамата партньори следва да избягват хора с настинка, кашлица, грип, болести на детската възраст или вирусни инфекции.
- Поне 6 месеца преди да предприеме опити за забременяване се препоръчва жената да провери дали има имунитет срещу рубеола и при нужда да се ваксинира.
- Консултирайте се с лекар за предпазни мерки срещу токсоплазмозата – инфекция, която може да увреди плода. Ако имате котка, е добре друг да почиства тоалетната й, но в случай че това не е възможно, ползвайте маска и предпазни ръкавици. Мийте внимателно ръцете си, след като сте пипали сурово месо и го консумирайте само след продължителна термична обработка.
- Вземете мерки против листериозата – заболяване, което уврежда плода и води до спонтанен аборт. За целта избягвайте консумацията на пастет, меки и сини сирена, сирене фета, размекнат сладолед, непастьоризирано мляко, готови птичи продукти и салати, пакетирани замразени храни, които нямате възможност да загреете добре.
Add comment