Витаминът от групата В фолат, който обикновено се препоръчва на жени преди зачеване и по време на бременност, може да играе важна роля за подобряване на репродуктивните функции и при мъжа. Според някои нови изследвания малкият брой сперматозоиди при здрави мъже се свързва до голяма степен и с по-ниските нива на фолат. Не е напълно изяснено каква е ролята за репродукцията при мъжете, която този витамин играе, но учените са убедени, че нормализирането на нивата му чрез хранителен режим може да спомогне за увеличаване количеството на спермата.
Антиоксидантният минерал селен може да се комбинира с витамин Е, за да предпази репродуктивните органи от пораженията, свързани с окисляването. Селенът нормализира функцията на спермата, а ниските нива на този минерал при жените са свързани с възникването на спонтанни аборти.
Витамин В12 и желязото също могат да предпазят от безплодие. Има доказателства, че витамин B12 увеличава броя и подвижността на сперматозоидите дори и при мъже, които не страдат от недостиг на витамин В12. В редки случаи е възможно и мъжете, и жените да страдат от недостиг на витамин В12, което възпрепятства зачеването и може да доведе до стерилитет. Ниските нива на желязо също могат да попречат на жените да заченат.
Тъй като атеросклерозата често е скрита причина за импотентност, редуцирането на мастните натрупвания в артериите може да подобри притока на кръв към пениса и по този начин да предотврати импотентност. Витамин С е важен за здравината на кръвоносните съдове и способства за подобряване притока на кръв в пениса. Смята се, че флавоноидите повишават действието на витамин С, укрепват структурата на кръвоносните съдове и предотвратяват атеросклероза. Затова вместо наситени и трансмазнини, консумирайте ненасите- ни мазнини, най-вече мононенаситени. По този’начин ще предотвратите образуването на плаки в артериите.
Аспержите, боба, зеленолистните зеленчуци и спанака съдържат фолат. Предварителните изследвания сочат, че ниските нива на фолат при здрави мъже са свързани с намаляване на количеството сперма. Освен това са причина и за възникването на многократни спонтанни аборти.
Гуавата, динята, и доматите съдържат ликопен. Проучванията показват, че този каротиноид, който се складира в тестисите, може да повиши количеството и подвижността на спермата, особено при мъже с ниски нива на ликопен в кръвта
Бразилските орехи, морските дарове, пълнозърнестите продукти и семената съдържат селен. Недостигът на този антиоксидантен минерал се свързва с проблемите на безплодието, най-вече със спонтанните аборти. Учените смятат, че той е важен структурен компонент на спермата.
Броколите, горските плодове, цитрусовите плодове и чушките съдържат витамин С. Предпазва от увреждания вследствие на окисляването, което може да намали количеството и качеството на спермата. Освен това се смята, че витамин С поддържа кръвоносните съдове и подобрява притока на кръв, намалял поради атеросклероза, която често е скрита причина за импотентност.
Авокадото, зехтина, семената и ядките съдържат витамин Е. Изследванията сочат, че този витамин може да помогне при безплодие, свързано с напредването на възрастта при жените. Витамин Е предпазва мембраните на сперматозоидите от окисляване и – както показват лабораторните тестове, улеснява оплождането.
Боба, морските дарове и птичето месо съдържат цинк. Той играе незаменима роля при овулацията, развитието и достигането на зрелост на сперматозоидите, както и в процеса на оплождане.
Add comment