Всички знаем, че лъжата е лошо нещо и възпитаваме децата да не лъжат
Но ако все пак се случи, какво трябва да направим? Няма универсален отговор на този въпрос, затова днес ще научим нещо друго за уж невинното детско послъгване.
Детските лъжи са знак, че то е умно и че мозъчната му дейност протича бързо, твърдят учени от Института за изследване на детското развитие към университета в Торонто. Канадските специалисти откриват следната зависимост – колкото по-правдоподобни са лъжите, толкова по-логично мислене ще изгради малкият човек в зряла възраст.
Невръстните измамници развиват т.нар. „изпълнителна функция“ – способността да се измсли убедителна лъжа, като се запази логичната последователност на събитията, подобна на действителните причинно-следствени връзки. „От тези деца биха излезли добри политици и банкери“, твърдят психолозите. Те смятат, че съчиняването на лъжа не е лесна работа. Необходимо е да се активират множество процеси в мозъка, като се включат всички източници на информация и се манипулират данните в своя полза. Съчиняването на правдоподобна измама изисква високи нива на мислене и разсъждения, които следват реалистична и убедителна за околните хора представа, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment