Често ли си мислите колко сте заети и как нямате време за нищо? Вижте какво можете да промените за да се чувствате по свободни!
Непрекъснато сте заета, работите по 60 часа седмично, спите по шест часа. Обяснявате, че сте твърде заета дори да дишате. Следвайки нашите съвети може спокойно да стигнете до момента в който ще работите по 45 часа на седмица и ще спите по осем часа на денонощие. И ще вършите все същото количество работа. Тайната? Започнете да следите за какво си харчите времето, като изчислите колко време ви отнемат различните дейности като работа, сън и домакинстване.
Скоро ще осъзнаете, че сте се лъгала за това в какво ви отива времето. Вие не сте изключение – повечето хора днес не могат да се справят с времето, то все не им достига, а всъщност се оказва, че сами са си виновни и хабят ценни часове в излишни дейности. Живеем в конкурентно общество и с това, че постоянно се оплакваме от липсата на време и сън, ние показваме, че сме отдадени на своята работа и на семейството си.
Това да сме заети ни кара да се чувстваме важни
Защото човек, който има повече време от нас да чете, да гледа филми, да спортува или да се отдава на хобитата си, е егоистичен според днешните разбирания. Или е нехранимайко, който „не знае що е то да си скъсаш гъза от бачкане“. Докато се възмущаваме от такива хора, ние показваме, че сме повече от тях. Защото нямаме време за книги, нямаме време за плетене, отдаваме себе си, времето си и сетните си сили за изпълняване на задължения. Особено в България претенцията, че една жена е много заета и уморена, е особено важна за образа й в обществото. Защото кои са незаетите и неуморените? Ами тези, които висят по цял ден във фризьорските салони и по кафенетата – така наречените „фльорци“, които ги издържат богатите им мъже.
За една жена в България да е заета означава, че е качествена
Това, разбира се, е привидно. Защото жената може да е качествена и пак да има време за книги и фризьор. Даже би било похвално. Въпрос на организация и изчистване на ненужни дейности.
Основните ни съвети:
Водете си дневник за времето – Някои жени си водят дневник на храненията, ако искат да отслабнат. Ако искате да имате повече време, започнете да водите дневник за времето. Когато видите черно на бяло колко време прекарвате в скайп, в банята или в телефонни разговори с приятелки, ще се учудите, че въобще ви остава време за друго.
Бъдете откровени – Вместо да се оплаквате, че сте правили вечерята в продължение на цял час, признайте си, че ви е отнело само четвърт от него. През останалото време сте се задържали на сериала по телевизията, проверили сте си Facebook-a два пъти и сте пренаредили за пореден път рафта със сувенирите.
Поставяйте си цели – Направете си ограничения за времето, което ви е нужно за дадена дейност – например да не говорите с майка си повече от 10 минути по телефона или да четете задължително по полови! час всяка вечер.
Променете начина си на изказване – Вместо да казвате „Нямам време за това“, кажете „Това не ми е приоритет“. Често пояснението е напълно адекватно. Вижте един пример. „Имам време да си изгладя чаршафите, но това не ми е приоритет.“ Лесно е, просто няма да гладите сега. Но има по-трудни случаи. Можете ли да кажете: „Няма да ти погледна резюмето, скъпи, защото не ми е приоритет.“ А как ви звучи: „Няма да отида на доктор, защото здравето ми не е приоритет.“ Там, където видите, че фразата „Няма да го направя, защото не ми е приоритет“ не пасва, свършете работата. Но където стои добре значи има начин първо да се свършат други неща.
Add comment