Да вярваш е не само възвишено, но здравословно
Списание „Il vivo“ публикувало резултатите от изследване на две групи болни от рак: в първата били „слабо вярващите“ и процентът на оцеляване в течение на 10 години при тях бил 10 на сто, а във втората група, където били включени „горещо вярващи“, оцелели 40 % от болните!
Това изследване далеч не е единственият опит да се установи наличието на връзка между религиозни те убеждения на човека и здравето му. Според някои данни, ако човек вярва в Бога, имунитетът му работи по-ефективно, подобрява се протичането на много сериозни инфекциозни заболявания, в това число и ХИВ-инфекции. Продължителността на живота на вярващите е по-висока.
Особен интерес предизвиква не самият положителен ефект за здравето, а механизмът на неговото възникване. От гледна точка на вярващия човек всичко е просто и логично: в Библията се привеждат много примери с изцеление и възкресение на мъртви. Освен това надеждата е основа не само на християнството, но и на други световни религии.
Скептично настроените агностици и атеистите смятат, че здравето на привържениците на христианството, будизма, исляма и други религии зависи от материалната съставка. Те вярват, че ако човек следва указанията на религията, той така или иначе води по-здравословен начин на живот. Освен това религията дава социална подкрепа на съмишлениците (братя и сестри по църква). Дружната община, формирана на основата на църквата, помага на своите членове и от духовна, и от материална гледна точка.
Освен това изпълнението на ритуали предизвиква положителен емоционален отклик у вярващите, което се отразява неминуемо на здравето им. Някои обичаи изискват и физически усилия, като се явяват своеобразни физически упражнения.
Add comment