Съвременната жена все по-късно ражда, а в общественото пространство витаят всевъзможни слухове колко опасно е това.
Статистиката сочи, че в света с всяка изминала година се удвояват ражданията след 30-годишна възраст, увеличава се с 40% и броят на забременелите след 45 години, три пъти пък нарастват бебетата с 50-годишна майка. Колко рисковани са тези зачатия? Френските учени са категорични, че 65 % са успешните раждания, което обърна становището дали е вредно жените да раждат в по-късна възраст. Дали не е по-голям рискът, когато млада жена забременява от по-възрастен баща? Наблюдава се и още една тенденция – все повече жени /в Европа и в САЩ/ замразяват яйцеклетките си, докато са млади, за да могат да бъдат оплодени в по-късен етап на живота.
А сега нека разгледаме твърденията, които се ширят, и да развенчаем митовете.
По-тежка бременност – сън, умора, неразположения
Зависи. Има жени, които и след 30-40 спят като къпани по време на бременност, както и млади дами, които страдат от безсъние, особено в последните месеци на бременността. Повечето жени, независимо от възрастта, са възторжени, че ще стават майки, и поради това немогат да се правят общи заключения, свързани с възрастта им.
Увеличен риск от високо кръвно и диабет
ДА. При бременност в по-късна възраст наистина се забелязва удвояване на случаите с тези заболявания. ‘Но тъй като тази предразположеност е известна на специалистите, те проследяват внимателно бременността, особено в шестия месец. Най-често препоръчват намален прием на храни, богати на глюкоза (прости захари)…
Новородените от по-възрастни родители са в по-лошо здраве
НЕ.Тези деца са заченати, когато двойката е зряла, имотно по-добре ос, без оскъдица по отношение на храненето. Изследванията показват, че бебетата, родени по-късно не страдат от повече физически заболявания, а напротив – развитието на тяхната психика е по-напреднало.
Повече раждания със секцио
ДА. Има зачестяване на тази интервенция при първите раждания, като 15 % от тях са на жени – над 40 години и повече. Най-често се препоръчва, и прилага, когато бебето не е добре позиционирано или съществува някакъв риск за здравето на майката. Този тип раждане е изключително модерен сред младите майки в момента.
Съществува по-голяма вероятност от малоформации
Не съвсем. Единственият теоретичен риск е този от Синдром на Даун, но вече на бременните се предлага двойна възможност да се информират застрашени ли са от тризомия 21 – като се вземе кръв от майката и се направи ехография на плода, което снижава вероятността от подобни заболявания до 1 %. Според статистиката 80 % от децата със Синдрома на Даун са родени от майки под 35 години. Причината е, че бременните след 35 години задължително се подлагат на тест за Синдрома на Даун, докато жените под тази възраст не го правят.
Повече преждевременни раждания и аборти
ДА. Рискът от преждевременно раждане при по-възрастните родилки е доста малък – само 2 %. Съвсем друго е положението при абортите. Една на всеки 6 млади жени рискува да направи спонтанен аборт. След 40 години броят им нараства на 1 на всеки три жени и на 1 на всеки две жени след 45 години. Специалистите смятат това за нормално, защото природата си знае работата.
Късната бременност обърква хормоните
НЕ. Наблюденията показват, че менопаузата настъпва еднакво при жените, независимо дали са раждали по-рано или по-късно. Всъщност след 35 години има връзка между бременността и риска от рак на гърдата, но няма точни изследвания, които да показват тази връзка.
Усложнения, свързани с бременността
ДА. Жените, които раждат по-късно, трябва да се пазят от възможни инфекции, флебити и белодробни заболявания след раждането.
Има ли значение възрастта на бащата?
Разбира се. Дори до последно да са способни да създават поколение, по-възрастните мъже имат проблем с биологичния часовник, който намалява тяхната плодовитост. Има и по-голям риск от спонтанен аборт (+60%, ако мъжът е над 40 години). Според американско-израелско изследване, когато мъжът е по-възрастен, нараства рискът от психиатрични заболявания като шизофрения и аутизъм.
7 въпроса за цезаровото сечение
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Add comment