Те са често срещани при млади и стари, но невинаги знаем на какво се дължат.
Ето четири от основните причини, както и как да си помогнем спешно при появата им
ВНИМАНИЕ:
Никога не правете загряващи процедури, докато не се изясни причината за болките в кръста. Дори след лекарски преглед диагнозата може да не се уточни веднага и да са необходи допълнителни изследвания, съветва сп. „Журнал за жената”.
1. Радикулит
Как се проявява? Болките са на нивото на опашната кост – до 5 см встрани, и се определят като прищипване на нерв в областта на кръста. Болезненото усещане е остро, стрелкащо се, тръгва от кръста и се разпространява към крака до стъпалото. Усилва се при движение и затихва само в една поза – легнали на хълбок с леко свит крак от страната, по която „върви” болката.
Какво се случва? Под нивото на опашната кост се намира седалищният нерв. При прекалено натоварване той може да се притисне и да предизвика радикудит. Друга причина може да е, ако сте стояли на течение – възпаляват се коренчетата на периферните нерви.
Първа помощ. Състоянието се подобрява с болкоуспокояващи пластири с парафин, както и с мазила, които загряват и отпускат спазмите и напрежението в мускулите.
2. Заболявания на органи в малкия таз
Как се проявява? Болките тръгват от ниско долу в корема и се „прехвърлят“ в кръста. Тъпи, постоянни, може да се локализират само в областта на кръста или да се разпространят и в бедрата. Не се влияят от това дали се движите или сте в покой, но се засилват определено нощем. Имат и съпътстващи симптоми, дължащи се на гинекологични и урологични проблеми.
Какво се случва? Възпалителен процес в яйчниците и матката при жените и на простата жлеза при мъжете.
Първа помощ. Вземете спазмолитици и/ или аналгетици, за да облекчите коликите. В никакъв случай не слагайте топло на кръста! Консултирайте се със специалиста гинеколог или уролог.
3. Пиелонефрит
Как се проявява? Болката може да е само от едната страна па кръста или.й от двете, тъпа или по-ясна, променлива. Съпътства се от учестено и болезнено уриниране, променен цвят •и състав на урината (потъмняла, мътна, на „парцали“), повишена температура до 38-39 градуса и общо влошаване на състоянието.
Какво се случва? Развива се възпалителен процес в бъбреците, с бактериален произход, поразяващ пикочните пътища. Често е вследствие изстиване на краката или обща простуда.
Първа помощ.Приемете обезболяващо лекарство. Необходимо е посещение при уролог.
4. Бъбречна криза
Как се проявява? Болката е остра, пронизваща, толкова силна, че човек не може да си намери място, както се казва. Може да се прехвърли в слабините, да е съпроводена с гадене, повръщане, диария.
Какво се случва? Натрупани песъчинки, камък или кръвен съсирек пречат на отвеждането на урината за изхвърляне от организма.
Първа помощ. Вземете спазмолитици и повикайте лекар – може да се – наложи да ви откарат в болница. Консултирайте се с уролог или нефролог. За да предотвратите бъбречна криза, когато вече е поставена диагноза бъбречнокаменна болест, приемайте препарати за разтварянето на камъните (някои видове се подават и така се изхвърлят с урината).
Leave a reply