Кашлица, запушен нос, eкземи, главоболие и тежки алергии – тъкмо се чудя откъде са ме сполетели три от изброените оплаквания, когато в електронната ми поща се озовава имейл със заглавие „Хигиена на климатиците“.
Навън е студ и климатичната инсталация в редакцията работи от сутринта и никой не си и помисля да я изключи. До момента, в който имейлът пристига и нарочва климатика за главен причинител на споменатите здравословни проблеми. Истина ли е? Захващам се да разнищя тази история…
НЕВИДИМА ЗАПЛАХА
Свързвам се с асоциацията на фирмите за хигиена на вентилационни и климатични инсталации. Тя съществува от началото на тази година, но компаниите, които членуват в нея, работят в областта от поне три години. Председателят на асоциацията – Пенка Недялкова, обобщава отговорите, които търся, с понятието „синдром на болната сграда“. „Проблемът е невидим, но го има във всяка по-стара от 5 години сграда, където работят климатици – като в хотели, болници, ресторанти, държавни учреждения, бизнес и търговски центрове. Събираният с години прах и други вредни частици се движат и се вдишват от хората, които работят и живеят в затворените помещения.“
ПО ВЪЗДУШЕН ПЪТ
Според данни на асоциацията лошо поддържаните и неправилно функциониращите климатични инсталации са виновни за 40% от общото замърсяване на въздуха в стаите. Най- честите проблеми във въздуховодите са запрашаване, развитие на плесени и събиране на трупове на дребни животни. „От 20-метрова вентилационна тръба в голяма окръжна болница, която е на четвърт век, бяха отстранени 150 кг мазнини“, дават пример от асоциацията за хигиена на климатиците. Непочистването на подобни участъци с години води до поява на болестотворни организми: гъбички, мухъл, бактерии и вируси във въздуха на офиси и търговски обекти. А също и до отделяне на вредни газови емисии от строителни отломки и гниещи органични вещества. И така се стига до оплаквания като кашлица, запушен нос, екземи, главоболие, алергии…
„ЛЕЧЕНИЕТО”
Освен здравни неприятности замърсените климатици имат и други минуси: по-бърза амортизация, повече разходи за електроенергия, риск от пожари, повече болнични и отсъствия заради заболявания на работещите в тези сгради… Ако бъдат взети мерки обаче, до 3-4 години проблемът може да се реши и проблемните постройки да бъдат „излекувани“, смятат от асоциацията. „Почистването трябва да е задължителен процес, както почистваме домовете си всяка пролет и есен“, казва Недялкова.
ИЗВЪН ОПАСНОСТ
„Как ли стоят нещата в моя случай?“, питам се между подсмърчания и кашляне. За щастие, работя в нова сграда, а според данните на асоциацията това означава „извън опасност“. В същата категория попадат и бизнес помещенията, собственост на европейски инвеститори. ,Тe работят по установени в техните страни правила и поддръжката на вентилацията не се свежда само до смяна на филтрите“, обяснява Николова и допълва, че международните застрахователни компании дори изискват наличие на договори за почистване. Излиза, че най-вероятно ме е тръшнал летен грип. Само не ме карайте да разследвам в коя от всички стари сгради, приютили центрове, офиси и институции, съм го хванала!
Add comment