Педагозите започнаха принципен спор за ефекта от детските ясли
В някои вече се приемат деца още от едногодишна възраст. Позовавайки се на международни изследвания, германският детски лекар Райнер Бьом открито се обявява против тази практика, съобщава в новия си брой сп. „Гео“.
Има ли основание за това? Сред цитираните от Бьом проучвания е това на американския Национален институт за детско здраве и развитие, започнало през 1991 г. Учените са наблюдавали поведението и умственото развитие на повече от 1300 деца в продължение на 15 години. В тийнейджърска възраст са констатирали явни негативни отражения върху социално-емоционалната компетентност сред децата, които от ранна възраст са постъпили в детски ясли. Специалистите твърдят, че установили „фрапантни отклонения в поведението“ – тютюнопушене, консумация на алкохол, употреба на наркотици, кражби и вандализъм, при това“ независимо от качеството на посещаваното детско заведение“.
По-нови изследвания са проследили дневния профил на хормона на стреса кортизол при деца в яслите. Те са показали стойности, „сходни с тези при стресирани мениджъри“. А хроничният стрес нарушава развитието на мозъка. Първите три години от живота са особено деликатна фаза в това отношение.
Дали детските ясли не обслужват по-скоро интересите на възрастните, за да могат да съвместяват по-добре професията и семейството? Страдат ли децата в яслите?
Add comment